19/11/2022
Chicken Nuggets 16 8 19 21 - 64 -
Gunners 19 18 13 16 - 66 -

Έχουν πάρει φόρα οι Gunners!

Τέλος στο αήττητο σερί των αήττητων μέχρι τότε Chicken Nuggets έβαλαν οι Gunners αφού επικράτησαν δύσκολα με 66-64 στο κλειστό του Κολωνού.

Εξαιρετικό ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, με τη μία ομάδα να απαντάει στα καλάθια της άλλης. Οι Gunners ήταν οριακά ανώτεροι και με καλάθια των Καραμπέτσου και Ραυτόπουλου τόσο από μακρινή, όσο και από κοντινή απόσταση προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 16-19. Οι Nuggets έμειναν κοντά στο σκορ χάρη στα δίποντα του Καρακαϊδού και τα τρίποντα των Τσιγγίστρα και Κορδά, όμως έπρεπε να βελτιώσουν την αμυντική τους λειτουργία.

Οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Μουχλιανίτη και έμμεσο τρίποντο του Κορδά ισοφάρισαν γρήγορα γρήγορα σε 22-22. Οι φιλοξενούμενοι όμως αντέδρασαν άμεσα και με τους Πατσίκα, Ακουμιανάκη και Καραμπέτσο έτρεξαν ένα 15-2 σερί, "χτίζοντας" διψήφια διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου (24-37)

Συνεχίζοντας από εκεί που σταμάτησαν, οι Gunners στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου εκτόξευσαν την διαφορά στο +17 (27-44), με τους Καλογιαννίδης και Ακουμιανάκη και έκαναν αποφασιστικό βήμα για τη νίκη. Οι Nuggets δεν άφησαν το παιχνίδι στη... μοίρα του. "Έσφιξαν" την άμυνά τους, έκαναν καλύτερες επιλογές στην επίθεση και με τους Καρακαϊδό, Ανδριόπουλο και Μουχλιανίτη επέστρεψαν στο ματς (43-50).

Η... αντεπίθεση των Chicken Nuggets συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με τρίποντα των Αργυρόπουλου και Μπακογιάννη ολοκλήρωσαν την ανατροπή, παίρνοντας το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους (51-50). Το παιχνίδι έγινε πιο σκληρό στα τελευταία λεπτά, οι δύο ομάδες πάλευαν για κάθε κατοχή και οι γηπεδούχοι βρήκαν στο πρόσωπο του Αργυρόπουλου τον ηγέτη που έψαχναν. Ο γκαρντ των Nuggets βγήκε μπροστά στα τελευταία λεπτά και έβαλε μεγάλα σουτ, όμως ο τελευταίος λόγος ανήκε στους "κανονιέρηδες". Οι Ακουμιανάκης αρχικά και οι Ζούρος στη συνέχεια με μεγάλο καλάθι 1" πριν την λήξη χάρισαν μια τεράστια νίκη στην ομάδα τους με 64-66.

Betsson Mvp αναδείχθηκε ο Ακουμιανάκης με double double και 25 πόντους (8/18 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/10 βολές, 10 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 17/32 δίποντα, 8/24 τρίποντα και 6/15 βολές. Μάζεψαν 30 ριμπάουντ και έδωσαν 9 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/47 δίποντα, 6/16 τρίποντα και 10/29 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ και έδωσαν 8 ασίστ.

Chicken Nuggets (Ανδριόπουλος): Καρακαϊδός 12, Αργυρόπουλος 11 (2), Τσιγγίστρας 8 (1), Μπακογιάννης 3 (1), Ανδριόπουλος 3 (1), Κορδάς 7 (1), Μουχλιανίτης 20 (2)

Gunners (Παναγόπουλος): Ραυτόπουλος 6 (1), Παπαγεωργίου, Καλογιαννίδης 2, Ζούρος 7, Ακουμιανάκης 25 (2), Κωστακιώτης 3 (1), Καραμπέτσος 14 (1), Πατσίκας 7 (1), Φιφής 2

Τι μας άρεσε: Η επιστροφή των Nuggets από το -17 και η ψυχραιμία που έδειξαν στο παιχνίδι τους οι Gunners στα τελευταία λεπτά.