08/03/2023
Hellenic Energy 20 11 8 21 - 60 -
LazerWolves 13 11 28 21 - 73 -

Έχουν σφυγμό οι Lazers!

Τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη πήραν χθες το βράδυ στο κλειστό του ΣΕΦ οι Lazers, καθώς για την 16η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Evolution League κέρδισαν για δεύτερη φορά φέτος τα ΕΛ.ΠΕ. με 60-73 και παραμένουν ζωντανοί στην μάχη της σωτηρίας.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τα ΕΛ.ΠΕ., καθώς με 6 πόντους του Καλαρίδη, 5 του Σκαρπέλη και 4 του Διακουμή, έχτισαν διψήφια διαφορά 11 πόντων, 20-9. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 20-13, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Βέλλης με τρίποντο βόμβα, ενώ νωρίτερα 5 πόντους σημείωσε ο Μοσχάκης.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, όταν με τρίποντο του Θεάκου και έμμεσο τρίποντο του Σκαρπέλη, οι γηπεδούχοι διατήρησαν το +7, 31-24. Τους Lazers κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι 4 πόντοι του Δημητρακόπουλου και το τρίποντο του Αντωνακόπουλου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Αντωνακόπουλου μπήκε στο παρκέ με το μαχαίρι στα δόντια, έπαιξε τρομερή άμυνα και με 10 πόντους του Κουφόπουλου και τους Βέλλη, Μοσχάκη και Δημητρακόπουλο να τον ακολουθούν με 6 πόντους έκαστος, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας πόντων 16 πόντων, 36-52! Το σκορ της τρίτης περιόδου, 39-52, διαμόρφωσε για το συγκρότημα του Πέτρου ο Καπρέτσος από την περιφέρεια, ενώ νωρίτερα ένα τρίποντο είχε ο Διακουμής και ένα δίποντο ο Καλαρίδης. Σκορ τρίτης περιόδου 39-52!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τα ΕΛ.ΠΕ. έκαναν μια τελευταία προσπάθεια για την ανατροπή και με δράστες στην επίθεση τους Κατζέλη, Διακουμή, Γιαννίμπα και Τζουβάλα, πλησίασαν στους 5, 57-62, 4:00. Ωστόσο, στο φινάλε του αγώνα οι Κουφόπουλος (15π) και Μοσχάκης (6π) φώναξαν παρόν και οδήγησαν τους Lazers στην μεγάλη νίκη με 60-73!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/17 βολές, 17/42 δίποντα και 6/25 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές και έκαναν 14 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 10/20 βολές, 18/36 δίποντα και 9/23 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 18 λάθη.

Πολυτιμότερος των ΕΛ.ΠΕ. ο Καλαρίδης με 11 πόντους (double-double), έχοντας 1/4 βολές και 5/12 δίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των Lazers ο Μοσχάκης με 19 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 7/9 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη.

ΕΛ.ΠΕ. (Πέτρου): Καλαρίδης 11, Καπρέτσος 3 (1), Γιαννίμπας 5 (1), Τζουβάλας 3 (1), Στάθης 2, Κατζέλης 12, Θεάκος 3 (1), Σκαρπέλης 8 (1), Κυπραίος, Διακουμής 13 (1), Φεραδούρος

Lazers (Αντωνακόπουλος): Βέλλης 13 (2), Μοσχάκης 19 (1), Κουφόπουλος 27 (5), Αντωνακόπουλος 3 (1), Δημητρακόπουλος 11, Χαντζάρας

Τι μας άρεσε: Το τρομερό τρίτο δεκάλεπτο των Lazers!