16/04/2022
Anonymous BC 20 11 15 20 - 66 -
Chicken Nuggets 13 20 8 11 - 52 -

Έχουν τον τρόπο οι Anonymous!

Βράδυ Παρασκευής στο Basketaki Arena οι Anonymous (18-1) υποδέχθηκαν τους Chicken Nuggets για την 20η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της D2. Οι πρωτοπόροι του ομίλου άφησαν γρήγορα πίσω τους την πρώτη φετινή ήττα και επικράτησαν με 66-52, χωρίς ωστόσο να εντυπωσιάσουν με την απόδοσή τους. Τις εντυπώσεις έκλεψαν οι ελλιπείς Chicken Nuggets που πάλεψαν σκληρά για το μεγάλο διπλό, αλλά υπέκυψαν στην ανωτερότητα και την εμπειρία των γηπεδούχων. Ας δούμε, λοιπόν, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Με τον Γιάννη Κώτσια (15π. με 3 τρίπ.) σε ημιάγρια κατάσταση και τους Στρίκο (2π.)  και Τριανταφύλλου(2π.) να τον ακολουθούν, οι Anonymous έχτισαν από νωρίς προβάδισμα στο Basketaki Arena. Οι Chicken Nuggets, μετά το μουδιασμένο ξεκίνημα, βρήκαν τα πατήματά τους και με αξιοσημείωτη επιθετική πολυφωνία παρέμειναν σε λογική απόσταση από τους αντιπάλους τους. Σκορ δεκαλέπτου, 20-13.

Ανατροπή σκηνικού και δεδομένων στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου. Οι Chicken Nuggets ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, βελτιώθηκαν αμυντικά και επικράτησαν στο επιμέρους σκορ με 11-20. Την αιχμή του δόρατος στην επίθεση των τυπικά φιλοξενούμενων αποτέλεσαν οι Άγγελος Ανδριόπουλος (7π. με 1 τρίπ.), Χρήστος Δασκαλόπουλος (5π. με 1 τρίπ.) και Γιώργος Μουχλιανίτης (3π.). Σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι Anonymous που πραγματοποίησαν το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα, χάνοντας μάλιστα και το προβάδισμα που είχαν χτίσει στο ξεκίνημα. Σκορ ημιχρόνου, 31-33.

Μετά την ανάπαυλα, οι πρωτοπόροι πάτησαν και πάλι το γκάζι βρίσκοντας στήριγμα επιθετικά στους Peter Μπουτσικάκη (6π. με 1 τρίπ.) και Νίκο Ουζουνίδη (5π.). Οι Chicken Nuggets είχαν κάποια κενά διαστήματα επιθετικά και, χάρη στους Χρήστο Δασκαλόπουλο και Χαρίλαο Καρακαϊδό, διατήρησαν τις ελπίδες τους για νίκη.

Τέταρτο δεκάλεπτο στο Μενίδι με τους Anonymous να διαχειρίζονται το υπέρ τους προβάδισμα και να επικρατούν, σκοράροντας στα τελευταία λεπτά με τους Δρακόπουλο (6π.), Κώτσια (9π.), Μπέλλο (3π.) και Στρίκο (2π.). Πάλεψαν όσο μπορούσαν οι μαχητικοί Nuggets που βασίστηκαν στο Χαρίλαο Καρακαϊδό, αλλά δεν κατάφεραν να πετύχουν την ανατροπή.

Στο τέλος του αγώνα, οι Anonymous είχαν 19/49 δίποντα, 7/22 τρίποντα και 7/11 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 3 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Chicken Nuggets είχαν 14/39 δίποντα, 6/24 τρίποντα και 6/12 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 17 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννη Κώτσιας με 26 πόντους, έχοντας 5/6 δίποντα, 5/7 τρίποντα και 1/2 βολές. Μάζεψε 1 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 25 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Δασκαλόπουλος με 17 πόντους και double-double, έχοντας 5/16 δίποντα, 2/6 τρίποντα και 1/2 βολές. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 6 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Anonymous (Αλεφαντινός) : Αλεφαντινός, Δρακόπουλος 7 (6 ριμπ., 4 ασί., 3 κλεψ.), Κουρτέσης 4 (5 ριμπ.), Κώτσιας 26 (2 κλεψ., 5 τρίπ.), Μπέλλος 5 (7 ριμπ., 2 ασί., 1 τρίπ.), Μπουτσικάκης 6 (4 ριμπ., 1 μπλοκ, 1 τρίπ.), Ουζουνίδης 8 (9 ριμπ., 3 ασί., 1 μπλοκ), Στρίκος 8 (5 ριμπ., 2 ασί., 3 κλεψ., 1 μπλοκ), Τριανταφύλλου 2 (2 ασί.).

Chicken Nuggets (Ανδριόπουλος) : Ανδριόπουλος Α. 12 (12 ριμπ., 2 τρίπ.), Ανδριόπουλος Β. 2 (5 ριμπ.), Δασκαλόπουλος 17 (15 ριμπ., 4 ασί., 3 κλεψ., 2 τρίπ.), Καρακαϊδός 12 (5 ριμπ., 3 ασι., 3 μπλοκ), Μουχλιανίτης 7 (3 ριμπ., 2 ασί., 2 κλεψ., 2 τρίπ.), Ορούτσι 2.

Τι μας άρεσε : Η μαχητικότητα  των Nuggets παρότι αγωνίστηκαν με μόλις 5 παίκτες στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης.