18/10/2022
Harlems 15 17 16 23 - 71 -
War Gamers 21 15 21 26 - 83 -

Έχουν τον τρόπο τους οι War Gamers!

Βράδυ Τρίτης στο Athens Sports Hall οι Harlems υποδέχθηκαν τους War Gamers για την 5η στροφή της Elite League by Betsson. Η ομάδα του Σπύρου Σκλαβενίτη, παρότι δεν ενθουσίασε με την απόδοσή της, πήρε τη νίκη με 71-83. Άκρως ανταγωνιστικοί παρουσιάστηκαν οι περσινοί πρωταθλητές της Master, που όμως λύγισαν από τις απουσίες και την ποιότητα του αντιπάλου και γνώρισαν πέμπτη ήττα σε ισάριθμα ματς. Πάμε, λοιπόν, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Καλό ξεκίνημα για αμφότερες τις ομάδες στο παρκέ του Κολωνού, με τους «Πολεμιστές» να παρουσιάζονται ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί. Αβραμίδης (7π.), Καραγιάννης (4π.) και Ρίπης (4π.) ξεχώρισαν στο επιθετικό σκέλος για τους φιλοξενούμενος, ενώ την ίδια ώρα οι Harlems έβρισκαν λύσεις χάρη στους Σταυρόπουλο (5π.), Δαμίγο (4π.) και Σιάμο (4π.). Σκορ δεκαλέπτου, 15-21.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Harlems εμφανίστηκαν βελτιωμένοι, επικρατώντας στο επιμέρους σκορ της δεύτερης περιόδου με 17-15. Μότσιος (7π.), Κοψιδάς (4π.) και Δαμίγος ηγήθηκαν της επίθεσης των «Αμερικάνων» που έκλεισαν το ημίχρονο στο -6. Οι War Gamers συνέχισαν να παίρνουν πόντους από πολλούς διαφορετικούς παίκτες (7), με τους Αβραμίδη (4π.), Λαζαράκο (3π.), Παρίσο (3π.) και Ρίπη (3π.) να ξεχωρίζουν. Σκορ ημιχρόνου, 32-36.

Μετά την ανάπαυλα οι War Gamers εμφανίστηκαν αποφασισμένοι να χτίσουν διαφορά ασφαλείας. Με τον Καραγιάννη να μετρά 9 πόντους με 1 τρίποντο και τους Αβραμίδης (4π.), Διαμαντή (3π.) και Παρίσο (3π.) να τον ακολουθούν, η ομάδα του Σκλαβενίτη προηγήθηκε με διψήφιο προβάδισμα. Οι Harlems είχαν αντίδραση με βασικό εκφραστή τον Κοψιδά (9π.) και δεν άφησαν τους αντιπάλους τους να ξεφύγουν περισσότερο. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 48-57.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι άμυνες των δύο ομάδων χαλάρωσαν αισθητά, με την παραγωγικότητα εκατέρωθεν να αυξάνεται σημαντικά φτάνοντας τους 49 πόντους αθροιστικά. Οι War φρόντισαν να απλοποιήσουν την υπόθεση νίκη πριν τα κρίσιμα τελευταία λεπτά, χάρη στους Αβραμίδη (10π.), Καραγιάννη (9π.) και Θοδωρικάκο (5π.). Πάλεψαν όσο μπορούσαν οι Harlems, βασιζόμενοι στις επιθετικές ενέργειες των Κοψιδά (8π. με 2 τρ.), Δαμίγο (5π.), Σταυρόπουλο (4π.) και Μωυσίδη (4π.).

Στο τέλος του αγώνα, οι Harlems είχαν 23/60 δίποντα, 4/19 τρίποντα και 13/24 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 22 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 15 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι War Gamers είχαν 23/43 δίποντα, 8/36 τρίποντα και 13/24 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 5 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Στέφανος Καραγιάννης με 22 πόντους, έχοντας 6/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 7/11 βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος σε 33 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Κοψιδάς με 23 πόντους, έχοντας 7/13 δίποντα, 3/6 τρίποντα και 0/1 βολή. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 1 μπλοκ και ήταν αλάνθαστος σε 28 λεπτά συμμετοχής.

Harlems (Ρουσιώτης) : Αγγελόπουλος (5ρ.), Δαμίγος 13 (6 ασί.), Κοψιδάς 23 (3), Μωυσίδης 4, Μότσιος 10 (8ρ.), Ρουσιώτης 1 (3 ασί.), Σιάμος 9 (5 ασί.), Σταυρόπουλος 11 (8ρ.).

War Gamers (Σκλαβενίτης) : Αβραμίδης 23 (2), Διαμαντής 10 (4 ασί.), Θοδωρικάκος 9 (11ρ.), Καραγιάννης 22 (8ρ.), Λαζαράκος 3 (1), Μέμεζας (6ρ., 4 μπλοκ), Πάτερος, Παρίσος 9 (3), Ρίπης 7, Σούλης.

Τι μας άρεσε : Το ιδιαίτερο ανταγωνιστικό πρόσωπο των Harlems, αλλά και η ευκολία με την οποία οι War ξεπέρασαν τους 80 πόντους στην επίθεση.