26/02/2022
Orlando Tragics 10 12 9 9 - 40 -
San Antonio Smurfs 10 8 13 14 - 45 -

Έχουν βρει τον τρόπο να κερδίζουν οι San Antonio Smurfs!

Ακόμη ένα βήμα για την είσοδο στην τετράδα του τέταρτου ομίλου της Development League έκαναν χθες οι San Antonio Smurfs, καθώς για την 13η αγωνιστική κέρδισαν τους Orlando Tragics με 40-45 στο κλειστό του Κολωνού!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 10-10. Για τους Orlando Tragics 5 πόντους είχε ο Μεϊντάνης και ένα τρίποντο ο Ζαφειρόπουλος, ενώ για τους φιλοξενούμενους το κουπί στην επίθεση στα πρώτα λεπτά τραβούσε ο Βουρλίτης με τους 4 πόντους που πέτυχε.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο της αναμέτρησης, εκεί όπου με 4 πόντους του Κολυβά και 4 του Μεϊντάνη, οι Τραγικοί πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 22-18. Από ένα τριποντάκι σημείωσαν στο δεύτερο δεκάλεπτο για λογαριασμό των San Antonio Smurfs οι Σταύρου και Καλαϊτζόγλου, ενώ μέσα από την ρακέτα σκόραρε ο Γκουρογιάννης.

Με τον Βροντάκη να παίρνει μπρος στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και να πετυχαίνει 7 συνεχόμενους πόντους, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν για πρώτη φορά στο +9, 29-20. Κάπου εκεί ο Σταύρου ανέβαλε δράση και με επιθετικό κρεσέντο με 13 συνεχόμενους πόντους, έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία για τους San Antonio Smurfs, 31-31, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Έχοντας πάρει την ψυχολογία με το μέρος τους από το φινάλε της τρίτης περιόδου, τα “Στρουμφάκια” ήταν καλύτερα στο τελευταίο δεκάλεπτο και με εύστοχες προσπάθειες των Μουτσιόπουλου, Γκουρογιάννη και Τζήλιου, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 40-45. Κόλλησαν στα τελευταία λεπτά επιθετικά οι Orlando Tragics, με τους Αγγελιδάκη, Μεϊντάνη και Βροντάκη να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/7 βολές, 12/45 δίποντα και 4/24 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές και έκαναν 23 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 5/18 βολές, 11/51 δίποντα και 6/32 τρίποντα. Μάζεψαν 66 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 6 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Orlando Tragics ο Μεϊντάνης με 12 πόντους (double-double), έχοντας 3/6 δίποντα και 2/11 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 4 λάθη. Κορυφαίος των San Antonio Smurfs ο Σταύρου με 18 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 2/11 δίποντα και 4/9 τρίποντα, ενώ πήρε 12 ριμπάουντ και έκανε 3 λάθη.

Orlando Tragics (Μεϊντάνης): Ζαφειρόπουλος 5 (1), Αγγελιδάκης 6, Βροντάκης 13 (2), Κολυβάς 4, Μεϊντάνης 12 (2), Τσαμουράς

San Antonio Smurfs (Μποχωρίδης): Βουρλίτης 4, Αλέξης 1, Γκουρογιάννης 6, Μουτσιόπουλος 7 (1), Καλαϊτζόγλου 3 (1), Μποχωρίδης, Πανόπουλος, Σταύρου 18 (4), Σωτηρίου 2, Τζήλιος 4

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο των Smurfs!