07/12/2023
Cosa Nostra 14 12 21 16 - 63 -
Λύκοι 13 26 15 16 - 70 -

Έχουν το Ιατρικό οι Λύκοι!

Έχοντας στο ρόστερ τους το Βαγγέλη Ιατρού ο οποίος έπαιζε... μαεστρικά για την παρέα του, οι Λύκοι επιβλήθηκαν της Cosa Nostra, με τελικό σκορ 63-70, για την Evolution κατηγορία της διοργάνωσης!

Ο Κυριάκος ο Ρες μπορεί να ήθελε να δημιουργήσει για τους γηπεδούχους, έκανε όμως αρκετά εύκολα λάθη που δε μας έχει συνηθίσει, ενώ από την άλλη ο Ιατρού ήταν εξαιρετικός και σκόραρε με ευκολία για τους Λύκους, δίνοντας παράλληλα ψυχολογία! Σκορ πρώτου δεκαλέπτου 14-13, με τον Μούρτζη να έρχεται από τον πάγκο για την Cosa και να εκτελεί δις από τα 6.75, βελτιώνοντας πολύ την εικόνα των γηπεδούχων! Οι Φλυτζάνης, Κούβελας και Κουρούβανης αντάλλαξαν εύστοχες τρίποντες... επιλογές και συνέβαλαν στο 26-39 του εξαιρετικού πρώτου ημιχρόνου.

Τα... ματάκια μας είδαν πράγματα και θαύματα στην τρίτη περίοδο, με την Cosa να μπαίνει δυναμικά, να τρέχει ένα μικρό σερί και με ηγέτες τους Μπρούστα και Γονιδάκη να μειώνει στο 47-54 για τρίτο δεκάλεπτο, με το παιχνίδι να μπαίνει στην τελική ευθεία, αμφίρροπο! Το 63-70 που ήταν το τελικό σκορ της αναμέτρησης, έδωσε τη νίκη στους Λύκους, ύστερα από ένα ακόμα εκπληκτικό δεκάλεπτο! Γρήγορο τέμπο, φοβερό παιχνίδι, με δύο ομάδες που σίγουρα θα απασχολήσουν πολύ φέτος και θα προχωρήσουν μέχρι... τέλους!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βαγγέλης Ιατρού με 18 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα και 3 λάθη. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Θανάσης Μπρούσταε με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ένα κλέψιμο, 2 κοψίματα και 2 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 17/37 δίποντα, 8/30 τρίποντα, 5/10 βολές, 43 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 13 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/56 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 15/28 βολές, 44 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 11 κλεψίματα, 8 λάθη.

Cosa Nostra (Τζαχρίστας): Βιλιώτης 2, Γονιδάκης 13, Κάκιος 8, Μαυρίδης 6, Μούρτζης 6, Μπρούστας 13, Ρες 7, Τζαχρίστας 2, Φλυτζάνης 6.

Λύκοι (Σάββας): Ιατρού 18, Καρακώστας 11, Κουρούβανης 17, Κούβελας 9, Νίτσικας 4, Πάτρας, Σάββας 9, Χαροκόπος 2.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα του αγώνα.