17/12/2023
Gul’dan Warlocks 9 27 13 15 - 64 -
40φεύγα... 9 3 7 7 - 26 -

Έχουν πάρει φορά οι Gul'dan Warlocks!

Ακόμη ένα ροζ φύλλο αγώνα πρόσθεσαν στην συλλογή τους οι Gul'dan Warlocks, καθώς για την 14η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της D2-League ξεπέρασαν εύκολα το εμπόδιο των 40φεύγα με 64-26 στο κλειστό του Αγίου Νικολάου!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 9-9. Ο Καρλαύτης με 5 πόντους και οι Κεχαγιάς - Πέτροβιτς με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ για τους 40φεύγα ένα τρίποντο είχε ο Σαπαλίδης και από 2 πόντους οι Γιαννόπουλος, Κωφός και Τσακίρης.

Στη δεύτερη περίοδο οι Gul'dan Warlocks κυριάρχησαν κατά κράτος των αντιπάλων και με τρία τρίποντα του Κωνσταντάκη, 7 πόντους του Κεχαγιά και 5 του Μαμουτζή, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 24 πόντων, 36-12. Ο μόνος που βρήκε στόχο για τους φιλοξενούμενους σε εκείνο το σημείο ήταν ο Τσακίρης με 3 πόντους.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι, αφού με 7 πόντους του Κεχαγιά και 4 του Καρλαύτη, ξέφυγαν στους 30, 49-19. Ο Κωφός με 5 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των 40φεύγα σε εκείνο το διάστημα, ενώ 2 πρόσθεσε ο Χρηστάκος. Σκορ τρίτης περιόδου 49-19!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους Gul'dan Warlocks να επικρατούν με 64-26, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Κεχαγιά, Κωνσταντάκη, Κωνσταντόπουλου και Μαμουτζή. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Κωφός, Σαπαλίδης και Χρηστάκος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 2/6 βολές, 22/46 δίποντα και 6/27 τρίποντα. Πήραν 61 ριμπάουντ, έδωσαν 21 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 7 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/16 βολές, 8/53 δίποντα και 1/20 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Betsson MVP των Gul'dan Warlocks ο Κεχαγιάς με 23 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές, 9/14 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 6 λάθη και είχε 2 τάπες. Πολυτιμότερος των 40φεύγα ο Κωφός με 9 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 3/11 δίποντα και 0/7 τρίποντα. Πήρε 19 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 2 κοψίματα.

Gul'dan Warlocks (Μαμουτζής): Καρλαύτης 11 (1), Κεχαγιάς 23 (1), Κωνσταντάκης 11 (3), Κωνσταντόπουλος 6, Μαμουτζής 9 (1), Πέτροβιτς 4

40φεύγα (Στέφας): Γιαννόπουλος 2, Κωφός 9, Σαπαλίδης 7 (1), Στέφας, Τσακίρης 5, Χρηστάκος 3

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες!