14/02/2024
RBD Indians B.C 18 21 18 17 - 74 -
Σκακιστές 14 21 19 24 - 78 -

Έχουν τον τρόπο και στην κακή τους μέρα οι Σκακιστές!

Τρίτη βράδυ στο κλειστό του ΓΣΠ για το πρωτάθλημα της Development League, οι Σκακιστές, αν και έπαιξαν με την φωτιά για τριανταπέντε αγωνιστικά λεπτά, κατάφεραν να λύσουν τον γόρδιο δεσμό και να προσθέσουν ακόμη ένα πολύτιμο ροζ φύλλο στην συλλογή τους, νικώντας τους αξιόμαχους Indians με σκορ 74-78!

Το ξεκίνημα του αγώνα αποτέλεσε προάγγελο για αυτό που θα ακολουθήσει, όσον αφορά τον βαθμό δυσκολίας που θα είχε ο αγώνας για τους φιλοξενούμενους, καθώς οι Indians με όπλο την άμυνα, αλλά και την ευστοχία του Ιωακειμίδη κατάφεραν να κλείσουν την περίοδο με το υπέρ τους 18-14! Από την άλλη πλευρα οι Σκακιστές μπήκαν νωθρά στο παρκέ, χωρίς διάθεση να παίξουν άμυνα και είχαν ως καλύτερο τους παίκτη τον Μιχαηλίδη με 10 πόντους!

Στην συνέχεια της αναμέτρησης οι δυο ομάδες ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και μας πρόσφεραν μοναδική ομορφιάς φτάσεις, κρατώντας αμείωτο το ενδιαφέρον όσων παρακολούθησαν το παιχνίδι! Ο Ιωακειμίδης βρήκε συμπαραστάτη στο πρόσωπο του Κουρκούλη, με τον guard των Indians να αναλαμβάνει δράση και να πραγματοποιεί

μια γεμάτη εμφάνιση με 12 πόντους, 1 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο στο ενεργητικό του! Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Σκακιστές είχαν εκ νέου προβλήματα στην άμυνα τους, αλλά σίγουρα αυτή τη φορά έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης στην επίθεση, γεγονός που τους βοήθησε να μείνουν κοντά στο σκορ! Ο Μιχαηλίδης με την απόδοση του επιβεβαίωσε για ακόμη μια φορά ότι ανήκει στην elite των παικτών της κατηγορίας, προσθέτοντας ακόμη 10 πόντους! Το ημίχρονο έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 39-35!

Στο τρίτο δεκάλεπτο βρεθήκαμε στο ίδιο έργο θεατές, καθώς οι Indians κατάφεραν να φορτώσουν το αντίπαλο καλάθι με 22 πόντους, κάνοντας σαφές ότι ο αντίπαλος θα έπρεπε να ιδρώσει παρά πολύ αν ήθελε να φύγει από το κλειστό ΓΣΠ με το ροζ φύλλο ανά χείρας! Οι Ιωακειμίδης και Κουρκούλης συνέχισαν να αποτελούν μια μόνιμη απειλή, σκοράροντας 6 και 5 πόντους αντίστοιχα! Από την άλλη πλευρά, ο Κανδηράκης πήρε το όπλο του έξω από την γραμμή των 6.75, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Μιχαϊλίδης! Το σκορ της προτελευταίας στροφής ήταν το 57-54!

Στο φίνις του παιχνιδιού, οι Σκακιστές ξύπνησαν από το αγωνιστικό λήθαργο στο οποίο βρέθηκαν, βελτιώθηκαν στην άμυνα, έλεγξαν τα ριμπάουντ και με τους Μιχαηλίδη, Κανδηράκη, Σταυρόπουλο και Γκουρβέλο να ηγούνται τον προσπαθειών τους καταφεραν να φτάσουν στη νίκη με σκορ 74-78!

Betsson MVP ο Χρήστος Μιχαιλίδης με 35 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιάννης Κουρκούρης είχε 21 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ και 2 κλεψίματα!

Οι νικητές είχαν 23/43 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 14/17 βολές, 39 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 12 κλεψίματα, 5 κόψιμο και 13λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 20/52 δίποντα, 10/29 τρίποντα, 4/9 βολές, 45ριμπάουντ, 19 ασίστ, 6 κλεψίματα και 14 λάθη.

Indians(Κρητικός): Ιωακειμίδης 21, Μπουρίτης 11, Γάκος 11, Αρβανίτης 8, Ζέζας, Κάμπρας 2, Κουρκούρης 21, Κρητικός, Μαρπίνης.

Σκακιστές(Αντωνάκης): Μεγαγιάννης 2, Μπουργαζάς, Κανδηράκης 19, Μηχαιλίδης 35, Σταυρόπουλος 8, Αντωνάκης 2, Γκουρβέλος 12.

Τι μας άρεσε : Ο χαρακτήρας που έδειξαν οι νικητές στις τελευταίες στιγμές του αγώνα, αλλά και η συνολική εμφάνιση των Indians!