08/07/2024
Black Mamba 30 19 21 19 - 89 -
Deportivo Faliro 33 24 17 24 - 98 -

Εχθρός του καλού, το καλύτερο!

Σε ένα πολύ επιθετικό και όμορφο ματς, η Deportivo πήρε το πάνω χέρι απέναντι στο Black Mamba και θα έχει να διαχειριστεί τη διαφορά των εννέα πόντων στο δεύτερο μεταξύ τους παιχνίδι!

Πλούσιο σε σκορ και θέαμα ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τη Deportivo να συνδέεται από το αγαπημένο της τρίποντο δια χειρός Παγώνη, Γουργιωτόπουλου και Ιωάννου και το Mamba να χτυπά κοντά στο καλάθι με τον Chemntan και το Δέδε. Το Mamba βρέθηκε να ακολουθεί στο σκορ εξ αρχής, προσπάθησε να μειώσει στο κλείσιμο, αλλά τα καλάθια του Ιωάννου και του Παγώνη καθόρισαν το σκορ της θεαματικότατης πρώτης περιόδου, 30-33!

Ο Merkevicius και ο Γρηγοράκος έσπασαν το ρόδι πρώτοι στη δεύτερο δεκάλεπτο, για να έρθουν και να του απαντήσουν ο Δέδες και ο Δ. Μονέος. Η Deportivo αποφάσισε να παίξει με τον Merkevicius και δικαιώθηκε για την επιλογή της, το Mamba εκμεταλλεύτηκε τα midrange σουτ του Δέδε και του Μπολοτάκη, αλλά βρέθηκε να ακολουθεί στο σκορ στο φινάλε του ημιχρόνου, 49-57!

Τα αδέρφια Μονέου πήραν το όπλο τους στην επιστροφή από το half time break και ισοφάρισαν το ματς με τρία απανωτά τρίποντα, 58-58. Ο Δέδες έβαλε μπροστά το Mamba, αλλά ο Γρηγοράκος δεν τον άφησε να χαρεί για πολύ, 60-61. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, με την ομάδα του Μαρινάκη να παίρνει εν τέλει κεφάλι στο σκορ, μετά τα καλάθια του Merkevicius, του Γαρμπή και του Γρηγοράκου, 70-74!

Ο Ραδίτσας τράβηξε το κουπί μόνος του στα πρώτα τρία λεπτά της τελευταίας περιόδου για το Mamba, δίνοντας έτσι παράδειγμα στον Δέδε, ο οποίος το έβαλε και πάλι, παροδικά, σε θέση οδηγού. Γρηγοράκος, Παγώνης και Γουργιωτόπουλος τιμώρησαν την άμυνα των γηπεδούχων με μακρινά σουτ, έχτισαν καλή διαφορά οκτώ πόντων στο τετράλεπτο, 82-90, η οποία αυξήθηκε μέχρι το φινάλε του πρώτου "ημιχρόνου", χάρη στην επιθετική ικανότητα του Γρηγοράκου, με αποτέλεσμα ο φωτεινός πίνακας του Arena να κλειδώσει στο 89-98!

Betsson MVP για τη Deportivo αναδείχτηκε ο Viktoras Merkevicius με 19 πόντους, 19 ριμπάουντ, 6 ασιστ και 3 μπλοκ, ενώ από το Black Mamba ξεχώρισε ο Βασίλης Δέδες με 21 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Black Mamba (Μπασδάνης): Chemntan 11, Γεραμάς 2, Δέδες 21, Μονέος Δ. 11, Μονέος Ι. 19, Μπολοτάκης 7, Ραδίτσας 18, Ρεπάνης.

Deportivo Faliro (Μαρινάκης): Merkevicius 15, Γαρμπής 3, Γουργιωτόπουλος 16, Γρηγοράκος 27, Ιωάννου 21, Παγώνης 16.

Τι μας άρεσε: Το πλούσιο θέαμα!