13/11/2022
Yugoπλάστιγγα 15 17 17 24 - 73 -
Maccabi Tel Axyn 13 28 27 18 - 86 -

Εύκολη επικράτηση για τους Maccabi Tel Axyn!

Ένα φανταστικό πρώτο δεκάλεπτο από τους Yugoπλάστιγγα τους έδωσε την ώθηση που χρειαζόντουσαν και έτσι με τα καλάθια του Καπετάνιου επέβαλαν τον ρυθμό τους. Από την άλλη οι Maccabi μπόρεσαν να μείνουν κοντά στο σκορ κυρίως με τον γρήγορο παιχνίδι και τα καλάθια τους στο αιφνιδιασμό , έτσι το σκορ βρέθηκε σε χαμηλά επίπεδα.

Οι Maccabi Tel Axyn όμως τελειοποιώντας το γρήγορο παιχνίδι τους μπόρεσαν να ανακάμψουν και να στείλουν τους Yugoπλάστιγγα με την πλάτη στον τοίχο καθώς τα γρήγορα και εντυπωσιακά καλάθια της ομάδας και κυρίως του Κρίτσα έβαλαν μπροστά την ομάδα και πήραν μια διαφορά 9 πόντων. Οι Yugoπλάστιγγα το μόνο που μπόρεσαν ήταν να σταματήσουν για λίγο την επέλαση των φιλοξενούμενων την ίδια στιγμή που με κάποια μεγάλα καλάθια μπόρεσαν να πετύχουν 17 πόντους.

Ο ξέφρενος ρυθμός των Maccabi συνέχισε και στο τρίτο δεκάλεπτο όπου οι γρήγοροι και αθλητικοί παίχτες της ομάδας μπόρεσαν να διευρύνουν ακόμα περισσότερο την διαφορά φτάνοντας μέχρι και τους 19 πόντους. Οι Yugoπλάστιγγα με το δομημένο τους παιχνίδι αλλά και τα αρκετά σουτ τριών πόντων από τον Νίκου κρατήθηκαν στο παιχνίδι πιέζοντας αρκετά στα πολλά φάουλ των φιλοξενούμενων.

Η τελευταία προσπάθεια των Yugoπλάστιγγα στην τέταρτη περίοδο ήταν αρκετά μεγάλη με τον Κουμάλα και τον Νίκου να πετυχαίνουν το ένα καλάθι πίσω από το άλλο , αλλά οι προσπάθειες αυτές δεν ήταν αρκετές και έτσι οι Maccabi Tel Axyn μπόρεσαν να πάρουν αυτή την εύκολη νίκη με τελικό σκορ 73-86 κάνοντας το 2/2 στην φετινή Master League.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Σπυρίδων Χρήστος Μειντάνης ο οποίος έβαλε 20 πόντους και μάζεψε 5 ριμπάουντ.

Ενώ για τους Yugoπλάστιγγα άξιος αναφοράς είναι ο Ιωάννης Καπετάνιος ο οποίος πέτυχε double double με 21 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Yugoπλάστιγγα: Βαλκούμας , Καπετάνιος 21 , Παρταλίδης 2 , Καραμεσίνης 2 , Αμπατζίδης 3 , Δεληγεωργόπουλος , Νίκου 14 (2) , Κουμάλας 13 (2) , Στέφας 16 , Χρήστου 2

Maccabi Tel Axyn: Ιωαννίδης 8 , Καλουπτσόγλου 11 , Καραθάνος 4 , Κρίτσας 28 (4) , Δερμεντζίδης 7 (1) , Μεϊντάνης 20 (2) , Τερζούδης 8

Τι μας άρεσε: Ο συγκλονιστικός ρυθμός των Maccabi Tel Axyn.