09/11/2021
Ball Don't Lie - - - - - 71 -
Τα Βουνά - - - - - 42 -

Εύκολη νίκη για την Ball Don't Lie

Ο αγώνας μεταξύ Ball don’t Lie και Ι5 άνοιξε την αυλαία για την 2η αγωνιστική της Master League. Το παιχνίδι ήταν μονόπλευρο καθώς, οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα mismatch και το αριθμητικό τους πλεονέκτημα για να κερδίσουν με σκορ 71-42 τους γεμάτους ελλείψεις Ι5.

Η BdL πήρε τα ηνία του αγώνα από το 1ο δεκάλεπτο. Έτρεξε ένα μεγάλο σερί, περιόρισε τον Παπανικολάου και δημιούργησε μια διαφορά 13 πόντων (22-9). 8 πόντους πέτυχε ο Μάκης Γασπαράτος ενώ 5 είχε ο Δινουσόπουλος. 2 σερί τρίποντα έβαλε ο Παπανικολάου για τους Ι5.

Πιο ισορροπημένο ήταν το 2ο δεκάλεπτο. Οι Ι5 βασίστηκαν στα θανατηφόρα drive του Τσιρώνη και στην εμπειρία του Παπανικολάου. Έριξαν λίγο την διαφορά (11 πόντοι) και έδειξαν ότι έχουν δυνάμεις για να παλέψουν. 7 πόντους πέτυχε ο Παπανικολάου ενώ σε 2 προσπάθειες σκόραρε ο Τσιρώνης. Τεράστια και η συμβολή του Σιτίστα στο αμυντικό κομμάτι. Κουπί για την Ball τράβηξε ο Μάθιου που μέτρησε 5 πόντους. 15-17 ήταν το επιμέρους σκορ της περιόδου.

Η 3η περίοδος θύμισε σε μεγάλο βαθμό την 1η. Η Ball έτρεξε ή μάλλον «όργωσε» το γήπεδο και καθάρισε ουσιαστικά το παιχνίδι. 9 σερί πόντους έβαλε ο Μάκης Γασπράτος που έτρεχε σαν πυραυλοκίνητο ενώ, το τρίποντο του Μπακαφούκα ήταν το κερασάκι στην τούρτα. 3 πόντους πέτυχε ο Τσιρώνης για τους δίχως ανάσες Ι5.

Στο +29 έφτασε η Ball don’t Lie που δοκίμασε διάφορα πράγματα στο γήπεδο. Πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 71-42 και έδειξε ότι πατάει καλά στα πόδια της. Από την άλλη μεριά, οι Ι5 πρέπει να λύσουν διάφορα προβλήματα εν όψη συνέχειας. Από 1 τρίποντο είχαν Μπέρτσος και Αδαμόπουλος ενώ, 3 σερί καλάθια είχε ο Παπανικολάου για τους «γιωτάδες».

Mvp του αγώνα ήταν ο Παύλος Διονυσόπουλος με 10 πόντους, 14 ριμπάουντ (3-11), 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο σε 26:16 λεπτά. Για τους Ι5 ξεχώρισε ο Γιώργος Παπανικολάου με 20 πόντους, 13 ριμπάουντ (4-9), 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 40 λεπτά.

Σαν σύνολο, η Ball don’t Lie είχε 20/54 δίποντα (37%), 8/32 τρίποντα (25%), 7/14 βολές (50%), 50 ριμπάουντ (20-30), 17 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 5 λάθη. Οι Ι5 είχαν 15/44 δίποντα (34%), 3/20 τρίποντα (15%), 3/11 βολές (27,3%), 38 ριμπάουντ (12-26), 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 6 κοψίματα και 13 λάθη.

Ball don’t Lie(Μπέλλας): Κακαφώνης 6, Μπέλλας, Μπέρτσος 3, Μπακαφούκας 10, Γασπαράτος Π. 5, Διονυσόπουλος 10 (14 ριμπ), Γασπαράτος Γ. 19, Μαθιουδάκης 9 (8 ριμπ), Αδαμόπουλος 9.

I5(Αγγιούς): Τσιρώνης 11, Σιτίστας 4 (9 ριμπ, 5 μπλοκ), Τούρκας 2 (9 ριμπ), Δόγκαλης 3, Παπανικολάου 20 (11 ριμπ), Αγγιούς 2.

Τι μας άρεσε: Η οργάνωση και η συνεργασία μεταξύ των παιχτών της BdL!