02/06/2024
Mandra Heat 24 24 12 17 - 77 -
Προβατίνες 11 16 20 12 - 59 -

Φαβορί και μέσα στο παρκέ η Mandra!

Η Mandra μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, άρχισε την αναμέτρηση με ένα 6-0 και με high scorer τον Μανήσαλη, προηγήθηκε με 13-5 στο πεντάλεπτο. Οι Προβατίνες βρήκαν σιγά σιγά τα πατήματα τους με τον Τριανταφύλλου και τον Δραγάτση, αλλά τα καλάθια από κοντά δια χειρός Δήμου και Κύτρου, όπως και το τρίποντο του Μπακάλη, έβαλαν σε θέση οδηγού τους κόκκινους, 24-11.

Παρόμοια παρέμεινε η κατάσταση και στη δεύτερη περίοδο, με τον Μανήσαλη και τον Μπακάλη να συνεχίζουν να προκαλούν προβλήματα στην άμυνα των Προβατίνων, οι οποίες αντέδρασαν με μπροστάρη τον Αποστολίδη. Ο Μώλος με ένα καλάθι από κοντά έστειλε το παιχνίδι στο συν 18, 43-25, ο Κυρτάτος έριξε παροδικά, για να έρθει ο Δήμου και να καθορίσει το σκορ του ημιχρόνου, 48-27.

Με ένα μίνι 5-0 σερί ξεκίνησαν τη τρίτη περίοδο οι Προβατίνες, οι οποίες με σκόρερ τον Τριανταφύλλου και τον Αποστολίδη, έκαναν το 48-32. Δήμου και Μώλος στη συνέχεια έδωσαν τις λύσεις που έψαχναν οι γηπεδούχοι κοντά στο καλάθι, αυξάνοντας έτσι και πάλι την απόσταση μεταξύ των ομάδων, με αποτέλεσμα η προσπάθεια του Κυρτάτου και του Τριαντάφυλλου να μην είναι αρκετή για να αλλάξει αισθητά την εικόνα του ματς. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 60-47.

O Μώλος με ένα καλάθι και φάουλ άνοιξε το σκορ της τελευταίας περιόδου, για να έρθουν και να του απαντήσουν οι φιλοξενούμενοι με πέντε αναπάντητους πόντους από Τριαντάφυλλου και Δραγάτση. Η Mandra, αν και είδε τις Προβατίνες να επιστρέφουν, δεν έχασε τη ψυχραιμία της και με σωστές επιλογές από τον Μανήσαλη και τον Δήμου, έφυγε από το Athens Sports Hall με το έβδομο ροζ φύλλο.

Betsson MVP για τη Mandra Heat αναδείχτηκε ο Θοδωρής Μανήσαλης με 21 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασιστ, 1 μπλοκ και 1 κλέψιμο ενώ από τις Προβατίνες ξεχώρισε ο Γιάννης Υψηλάντης με 8 πόντους, 8 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Mandra Heat (Μώλος): Δήμου 19, Κανάκης 4, Κύτρος 8, Μανήσαλης 21, Μπακάλης 6, Μώλος 17, Τσιάβος 2.

Προβατίνες (Υψηλάντης): Αποστολίδης 12, Δραγάτσης 9, Κούλουθρος 2, Κυρτάτος 12, Παπαθανασίου 2, Τριανταφύλλου 14, Υψηλάντης 8.

Τι μας άρεσε: Το γρήγορο παιχνίδι των νικητών!