25/10/2022
Orlando Tragics 13 5 5 10 - 33 -
Clowns 20 2 7 20 - 49 -

Φανέλα Clowns, ψυχή Bullηδων!

Σπουδαία νίκη πήραν χθες το βράδυ στο ΣΕΦ οι Clowns, καθώς για την πέμπτη αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Development League κέρδισαν τους Orlando Tragics με 33-49, φτάνοντας τις τέσσερις νίκες, σε αντίθεση με τους "Τραγικούς" που γνώρισαν την τρίτη διαδοχική τους ήττα.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Clowns, καθώς με δύο τρίποντα του Κιούση, 6 πόντους του Μπουρνάζου, 4 του Σαρίκα και 4 του Μέλλου, έχτισαν διψήφια διαφορά 11 πόντων, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +7, 13-20. Ο Κριαλάκος με 8 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ ένα τριποντάκι είχε ο Αγγελιδάκης.

Εντελώς διαφορετικό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Orlando Tragics να μειώνουν στους 4, 18-22, με τον Κριαλάκο να σκοράρει ακόμη 5 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους 2/2 βολές είχε ο Σαρίκας.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με τρίποντο του Μπουρνάζου και βοήθειες των Σαρίκα - Αρβανιτάκη, οι οράνιε διατήρησαν το τιμόνι στα χέρια τους με 23-29. Ο Αγγελιδάκης από την περιφέρεια και ο Σιμιτιάν μέσα από την ρακέτα βρήκαν στόχο για τους "Τραγικούς" στο τρίτο δεκάλεπτο. Σκορ τρίτης περιόδου 23-29!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Clowns είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Μέλλο, Μελά και Κιούση, έφτασαν τελικά εύκολα στη νίκη με 33-49. Δεν μπόρεσαν οι γηπεδούχοι να βρουν ρυθμό ούτε στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τους Κριαλάκο, Κωνσταντίνου και Τσαμουρά να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/15 βολές, 6/33 δίποντα και 4/18 τρίποντα. Πήραν 34 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 5/9 βολές, 16/51 δίποντα και 4/16 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές και έκαναν 10 λάθη.

Πολυτιμότερος των Orlando Tragics ο Ντρες με 2 πόντους, έχοντας 1/3 δίποντα και 0/5 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 1 μπλοκ. Betsson mvp των Clowns ο Μπουρνάζος με 10 πόντους (double-double), έχοντας 1/3 βολές, 3/7 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη.

Orlando Tragics (Σιμιτιάν): Τσαμουράς 4, Κριαλάκος 14 (1), Ντρες 2, Σιμιτιάν 2, Αγγελιδάκης 6 (2), Κωνσταντίνου 5 (1)

Clowns (Σουσάνης): Μέλλος 11, Σαρίκας 9, Κιούσης 11 (3), Μπουρνάζος 10 (1), Μελάς 6, Αρβανιτάκης 2

Τι μας άρεσε: Η ταχύτητα των Clowns!