10/12/2019
Elapuse BC 7 11 21 6 - 45 -
Αμφιδέξιοι 23 27 20 16 - 86 -

Fantastic Six!

Η εξάδα των Αμφιδέξιων ήταν ακαταμάχητη, έκανε εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο και πήρε εύκολα την τέταρτη νίκη της (4-1), διατηρώντας την επαφή με την κορυφή του πρώτου ομίλου της Master League, αφήνοντας παράλληλα την Elapuse στο… ψάξιμο της καλής άμυνας που δεν υπήρχε και της αποτελεσματικής επίθεσης που κάπου κρύβεται στις πρώτες πέντε αγωνιστικές (1-4)!

Όχι απλά έδειξαν ότι θέλουν τον έλεγχο από νωρίς οι Αμφιδέξιοι, αλλά με την ταχύτητα και την ευστοχία τους, έκοψαν κάθε «αέρα» που θα μπορούσε να πάρει η «ελαπούσαι» στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους Μπάρα, Μακρή να κάνουν την αρχή και τους Τζαβέλλα, Στουρνάρα, Δάβαρη να φτάνουν το σκορ στο 7-23, έχοντας από πλευράς γηπεδούχων τους Βλαντή και Πιτσιλή να προσπαθούν κάπως να βάλουν μπρος την επίθεση της ομάδας τους.

Στη δεύτερη περίοδο οι «κοκκινόμαυροι» ήταν ακόμα πιο αποτελεσματικοί, με τον Μπάρα να πετυχαίνει μόνος του 13 πόντους και τους Στουρνάρα, Δάβαρη, Μακρή, Τζαβέλλα να συμβάλλουν στην «πενηντάρα» του ημιχρόνου (18-50!), αφού οι «γκρι» δεν ακολουθούσαν τον ρυθμό, έχαναν τα μαρκαρίσματα και μόνο οι Φραγκογιάννης, Βλαντής, Κουτσούκος ευστόχησαν… λίγο.

Η κατάσταση φάνηκε να αλλάζει λίγο στο τρίτο δεκάλεπτο και η Elapuse έδειξε κάτι από αυτά που μας είχε συνηθίσει, με τους Κουτσούκο, Γιαννόπουλο, Πιτσιλή, Βλαντή και Μπουγιούκα να βάζουν 21 πόντους, όμως οι τυπικά φιλοξενούμενοι παρέμειναν σταθεροί και οι Τάλαρος, Μπάρας, Στρουνάρα, Δάβαρης διαμόρφωσαν το 39-70 στο 30ο λεπτό.

Το πράγμα «καθάρισε» στο τέταρτο δεκάλεπτο, παρότι οι Αμφιδέξιοι έριξαν την ταχύτητά τους κι αυτό γιατί η «ελαπούσαι» δεν γκάζωσε για να φέρει υπέρ της τη ροή του ματς, οπότε οι Τάλαρος, Μπάρας και Στουρνάρας με την… ησυχία τους έκαναν το τελικό 45-86 και περιμένουν πλέον το ντέρμπι με τη Space Hellas για τη θέση της κορυφής του ομίλου.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Γιώργος Μπάρας με 31 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Ζαχαρίας Βλαντής με 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά οι «γκρι» είχαν 18/41 δίποντα, 2/30 τρίποντα, 3/8 βολές, 48 ριμπάουντ (11-37), 4 ασίστ, 6 κλεψίματα και 18 λάθη, με τους «κοκκινόμαυρους» να τελειώνουν το ματς με 30/58 δίποντα, 8/30 τρίποντα, 2/4 βολές, 50 ριμπάουντ (9-41). 19 ασίστ, 14 κλεψίματα, 6 λάθη και 1 μπλοκ.

Elapuse BC (Κουτσούκος): Βλαντής 11, Μπουγιούκας 11 (12 reb), Κουτσούκος 8 (14 reb), Γιαννόπουλος 6, Πιτσιλής 5, Φραγκογιάννης 4, Κρίκος

Αμφιδέξιοι (Στουρνάρας): Μπάρας 31, Τάλαρος 14, Στουρνάρας 14, Τζαβέλλας 10, Δάβαρης 10, Μακρής 7

Τι μας άρεσε περισσότερο: Το φανταστικό πρώτο ημίχρονο των Αμφιδέξιων! Οι τύποι τα έβαζαν από παντού και δεν σταματούσαν να τρέχουν σε άμυνα και επίθεση!