12/02/2023
Tseliguns 13 14 10 15 - 52 -
Hoston Celtics 14 9 8 14 - 45 -

Φανταστικό ματς και νίκη για τους Tseliguns!

Η πρώτη περίοδος χαρακτηρίστηκε από τις μάχες των παικτών των δύο ομάδων για να πάρουν το προβάδισμα στον αγώνα. Οι Hoston Celtics με τα καλάθια κυρίως στο transition πέρασαν μπροστά, όμως οι Tseliguns δεν άργησαν να απαντήσουν και έτσι μπόρεσαν να μειώνουν την διαφορά διαμορφώνοντας το 13-14.

Στη δεύτερη περίοδο οι Tseliguns πάτησαν γκάζι και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω τους. Με βελτιωμένη άμυνα και τον Χατζησυμεών να πετυχαίει το ένα καλάθι πίσω από το άλλο , κατάφεραν να περάσουν μπροστά και να φτιάξουν μία διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να ανακόψουν τον τρελό ρυθμό των αντιπάλων καθώς είχαν αρκετά άστοχα σουτ, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να τους βρεί πίσω στο σκορ.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην τρίτη περίοδο, εκεί όπου οι Tseliguns συνέχισαν την ανοδική τους πορεία ανεβάζοντας την διαφορά μέχρι και τους 6 πόντους , την ίδια στιγμή όπου οι Hoston προσπαθούσαν με τον Γκουτζαμάνη να μειώσουν όσο περισσότερο γίνεται και να πάρουν το κάτι παραπάνω από το παιχνίδι.

Εν τέλη όλα κρίθηκαν στην τελευταία περίοδο στην οποία και οι δύο ομάδες έδειξαν το πάθος και την ενέργεια που μπορούν να βγάλουν καθώς για πρώτη φορά μετά από το πρώτο δεκάλεπτο μίλησαν οι επιθέσεις. Πιο τυχεροί όμως στάθηκαν οι Tseliguns οι οποίοι μπόρεσαν να φύγουν και με την νίκη με τελικό σκορ 52-45.

Ο τίτλος του MVP πέρασε στα χέρια του Χρυσόστομου Φιλανθίδη ο οποίος κατάφερε να βάλει 21 πόντους κάνοντας επίσης και 3 τάπες.

Ενώ για τους Hoston άξιος αναφοράς είναι ο Βασίλης Γκουτζαμάνης ο οποίος άγγιξε το double double έχοντας 15 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Tseliguns: Γιαγρίδης , Μήτογλου , Καφφές 2 , Λόλας , Σταματάκης 5 (1) , Χατζησυμεών 15 (3) ,  Φιλανθίδης 21 , Θεοδουλίδης 7 (1) , Κοΐου 2

Hoston Celtics: Μισιρλής , Καλλασίδης 6 , Γεωργίου 3 (1) , Δώγος , Καλαμάκης , Γκουτζαμάνης 15 (1) , Καϊμακάμης 2 , Τσιμικλής 10 (3) , Ντουνούσης , Παπαναστασίου , Καρκαλέτσης 9 (1)