11/04/2022
Stefanina Timberwolves 18 20 18 15 - 71 -
Pitser Bironia 30 7 25 19 - 81 -

Φανταστικοί για ακόμα μια φορά οι Pitser Bironia!

Μετά από έναν άκρως συναρπαστικό αγώνα για το Winter Thessaloniki Cup οι Pitser Bironia κατάφεραν να φύγουν με την νίκη απέναντι στους μαχητικούς Stefanina Timberwolves με σκορ 71-81.

Με ένα πρώτο δεκάλεπτο το οποίο θύμιζε διαγωνισμό τριπόντων ανάμεσα στον Καλλιώρα και στον Ζωγράφο οι οποίοι έβαζαν το ένα πίσω από το άλλο ανέβασαν το σκορ αρκετά ψηλά , όμως παρά τα πολύ ωραία καλάθια του Μιλκούδη οι Stefanina Timberwolves με ωραίες ομαδικές προσπάθειες θα πάρουν μια πάρα πολύ καλή διαφορά με επιμέρους σκορ 30-18. Το δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε ιδανικά για τους Pitser Bironia με τρίποντο του Χατζηνικολάου το οποίο ήταν και το έναυσμα για ένα σερί πόντων που ακολούθησε το οποίο έδωσε στην ομάδα ώθηση για να φτάσουν το σκορ μέχρι και την ισοπαλία 1 λεπτό πριν το τέλος , όμως με ένα τρίποντο του Θεόδωρου Πολυχρονιάδη στο τέλος του ημιχρόνου οι Stefanina θα περάσουν μπροστά με 38-37. Το ντέρμπι θα συνεχιστεί και στην τρίτη περίοδο καθώς τα καλάθια δεν είχα σταματημό με των Ζωγράφου να πετυχαίνει ακόμα ένα τρίποντο το οποίο έβαλε τους Pitser μπροστά στο σκορ 46-48. Από εκεί και πέρα οι Stefanina άρχισαν να χάνουν την τρομερή αυτοπεποίθηση που είχαν στο πρώτο ημίχρονο κάτι που ευνόησε σε μεγάλο βαθμό τους Pitser καθώς με τον εξαιρετικό Μιλκούδη να κυριαρχεί κάτω από το καλάθι κατάφεραν να φύγουν με την νίκη με σκορ 71-81.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Μιλκούδης Σταμάτης ο οποίος έκανε ένα τρομερό double double με 34 πόντους και 17 ριμπάουντ.

Για την ομάδα τον Stefanina άξιος αναφοράς είναι ο Καλλιώρας Νίκος βάζοντας 37 πόντους με 5 τρίποντα.

Stefanina Timberwolves: Γκαγκασούλης 2 , Πολυχρονιάδης Χ. 16 (3) , Καλέζης 4 , Πολυχρονιάδης Θ. 9 (1) , Πολυχρονιάδης Γ. Καλλιώρας 37 (5) , Γούσιος , Αλεπάκης , Αλβανός , Μουντκόβαλης 3

Pitser Bironia: Χατζηνικολάου 3 (1) , Χατζηλιάδης 16 (1) , Ζωγράφος 14 (4) , Μιλκούδης 34 (1) , Χαριτίδης 4 , Φιρτινίδης , Γερολυμάτος 2 , Χρυσοχού 4 , Κοκκαλίδης 4