20/01/2023
Athens Pistols 13 12 25 16 - 66 -
Black Mamba 12 18 13 16 - 59 -

Φασουλάκης, Πατρώνης και όλα καλά!

Όταν είναι κάποια παιχνίδια τόσο απολαυστικά όσο αυτό που διεξήχθη στον Κολωνό το βράδυ της Παρασκευής, κάνει καιρό να ξεχαστεί! Athens Pistols απέναντι στο Black Mamba και νίκη για την ψυχωμένη παρέα του Μπαλωμένου με 66-59 για την Master κατηγορία!

Το ξεκίνημα του αγώνα βρήκε τον Μπολοτάκη να είναι... περιέργως άστοχος και τον Μονέο να τον "καλύπτει" επιθετικά, με τους Ρήγα και Πατρώνη από την άλλη να έχουν μπει από νωρίς στο παιχνίδι για το 13-12 πρώτου δεκαλέπτου για Pistols!

O Φώτογλου από τα 6.75 φαινόταν και ήταν... καυτός, με τον γκαρντ των φιλοξενούμενων να διατηρεί το προβάδισμα και τον έλεγχο της αναμέτρησης για Mamba. Ο Ρήγας (1) για άλλο ένα παιχνίδι αποτέλεσε την κόλλα των Pistols, ανέβασε ρυθμούς, ύψωσε ανάστημα και βελτίωσε τους Pistols οι οποίοι μπήκαν μεν στο ημίχρονο πίσω με 25-30, βελτίωσαν εν πολλοίς την εικόνα τους δε!

Ο Πατρώνης βρήκε χώρους, βρήκε ευκαιρίες και εκμεταλλεύτηκε τις αργές επιστροφές του Mamba, με αποτέλεσμα την αλλαγή της εικόνα του αγώνα, με τον Σάρρα να δινει και αυτος το λιθαράκι του. Η άνοδος της απόδοσης του Μπολοτάκη και ο συνεχώς απειλητικός Δέδες έδιναν "ανάσες" στο Mamba, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 50-43 για Pistols!

Η τελευταία περίοδος ήταν μια "απόδειξη" του πόσο σημαντικός είναι για το σύνολο των γηπεδούχων ο Φασουλάκης, με τον ταλαντούχο σουτινγκ γκαρντ να παίρνει πραγματικά από το... χεράκι τους Pistols και να τους οδηγεί σε μια μεγάλη νίκη, με τελικό σκορ 66-59!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σταμάτης Ρήγας με 7 πόντους, 15 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα και ένα λάθος. Από Mamba ξεχώρισε ο Βασίλης ο Δέδες με 14 πόντους,17 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και 4 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 18/53 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 15/18 βολές, 55 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 12 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 13 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/43 δίποντα, 10/36 τρίποντα, 9/14 βολές, 54 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 13 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 16 λάθη.

Athens Pistols (Μπαλωμένος): Καρνάβας 2, Κόκκαλης 12, Μπαλωμένος, Πατρώνης 24, Ρήγας 7 (15 ριμπ.), Σάρρας 6, Φασουλάκης 15.

Black Mamba (Μπασδάνης): Chemntan, Δέδες 14 (17 ριμπ.), Θεοδοσίου, Μαρίτσας 3, Μονέος 15, Μπολοτάκης 9, Ρεπάνης 8, Φώτογλου 10.

Τί μας άρεσε: Η "αθόρυβη" δουλειά των Σάρρα, Ρήγα και Κόκκαλη!

Τί δε μας αρεσε: Ο τραυματισμός του Βασίλη του Μπαλωμένου, περαστικά!