16/03/2024
Saint Pauli 16 15 13 15 - 59 -
Nea Tripodokratia 19 15 19 17 - 70 -

Άλλο ένα "φασούλι" για την Nea Tripodokratia!

Ακόμη ένα ροζ φύλλο αγώνα πρόσθεσε στην συλλογή της η Nea Tripodokratia, καθώς για την 21η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Evolution League κέρδισε τους Saint Pauli με 59-70 στο Athens Sports Hall!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με την Nea Tripodokratia να προηγείται με 16-19, έπειτα από 6 πόντους του Ζαβιτσάνου, 4 του Μπίτσου, 4 του Βαλαμβάνου και τριποντάκι του Βενέτη. Ο Λεμονίδης με 11 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Πιτένης με 5.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με 6 νέους πόντους του Μπίτσου, 5 του Βασιλάκου και 4 του Δεντάκη, βρέθηκαν στο +9, 21-30, 5:00 για την ανάπαυλα. Πρόλαβαν να αντιδράσουν οι Saint Pauli και με 4 πόντους του Λεμονίδη και τριποντάκι του Τζοβάρα, μείωσαν στους 3, 31-34!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γαλάζιοι πάτησαν γκάζι και με 8 πόντους του Βασιλάκου και 6 του Μπίτσου, βρέθηκαν στο +12, 39-51, κλείνοντας εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο στο +9, 44-53. Την παρέα του Καραμπά κράτησαν όρθια σε εκείνο το σημείο τα τρίποντα των Πιτένη και Τζοβάρα. Σκορ τρίτης περιόδου 44-53!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Nea Tripodokratia διατήρησε μέχρι τέλους το τιμόνι στα χέρια της και με δράστες στην επίθεση τους Μπίτσο, Βαλαμβάνο, Δεντάκη και Ζαβιτσάνο, έφτασε δίκαια στη νίκη με 59-70! Για τους Saint Pauli στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Καραμπάς, Λεμονίδης και Μόνος.

Πολυτιμότερος των Saint Pauli ο Μόνος με 4 πόντους, έχοντας 2/3 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Betsson MVP για την Nea Tripodokratia ο Μπίτσος με 26 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 12/16 δίποντα και 0/9 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, είχε 2 τάπες και έκανε 1 λαθάκι.

Saint Pauli (Καραμπάς): Μόνος 4, Δήμας 2, Καραμούλας 5, Καραμπάς 3 (1), Λεμονίδης 25 (3), Παλαιολόγος 2, Πιτένης 12 (2), Τζοβάρας 6 (2)

Nea Tripodokratia (Μπίτσος): Βασιλάκος 13, Βαλαμβάνος 11, Βενέτης 6 (2), Δεντάκης 8, Ζαβιτσάνος 6, Μπίτσος 26

Τι μας άρεσε: Το όμορφο θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες!