08/03/2023
Fast Break 20 17 9 18 - 64 -
Kolosos Dunk n' Donuts 9 10 12 14 - 45 -

Fast Break για φίλημα!

Πιο εύκολα από ότι θα περίμεναν και οι ίδιοι, επικράτησαν το βράδυ της Τετάρτης οι Fast Break απέναντι στον Koloso με 64-45, σε ένα παιχνίδι που είχαν τον έλεγχο σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, παίζοντας κατά διαστήματα πολύ ωραίο μπάσκετ. Οι μαθηματικές ελπίδες για τα πλέι οφ υπάρχουν, όσο κι αν λέει ο Δημήτρης Μπουλαξής ότι δεν είναι στόχος αυτός.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Fast Break με καθαρό μυαλό και υπομονή στην επίθεση, επέβαλαν τον ρυθμό τους από τα πρώτα λεπτά και πήραν προβάδισμα με 20 – 9. Τζώρτζης, Ηλιάδης και Γκίκας ξεχώρισαν στην επίθεση με 4 πόντους έκαστος, ενώ για τον νευρικό και άστοχο Koloso, ξεχώρισε ο Καραμπεσύνης με δύο τρίποντα.

Με τον ίδιο τρόπο κυλούσε και η δεύτερη περίοδος, με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να παίζουν εξαιρετικό μπάσκετ και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 37 – 19. Γκίκας με 7 και Παπανδρέου με 5 πόντους, συνέθεταν ένα πολύ ωραίο δίδυμο για τους Fast Break, με τον Τζώρτζη να βάζει ένα τρίποντο και τον Τζιτζικαλάκη, πέρα από την καλή δημιουργία να έχει και ένα δίποντο. Στην αντίπερα όχθη , ο Κολοσός δεν μπορούσε να βρει λύσεις στην επίθεση και αντίδοτο στην άμυνα, με τους Αργυρίου και Χουλιαρά να ξεχωρίζουν ελαφρώς, βάζοντας από 4 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Kolosos κατάφερε να κρατήσει χαμηλά τους γηπεδούχους και με το δίδυμο Μπαρδούτσου με 6 και Λούπαση με 4 πόντους αντίστοιχα να οδηγούν στο σκοράρισμα, μείωσαν στους 15. Στην φτωχή συγκομιδή των γηπεδούχων, ένα τρίποντο πέτυχε ο Τζώρτζης και από 2 πόντους οι Ηλιάδης, Μπουλαξής και Ωραιόπουλος, για το 46 – 31.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Μπαρδούτσος πάλευε σχεδόν μόνος του να μειώσει το σκορ για τον Koloso, πετυχαίνοντας 11 από τους 14 πόντους της ομάδας του, όμως οι Fast Break με τον Μπουλαξή να παίρνει το όπλο του με 7 πόντους, τον Γκίκα να προσθέτει 6 και όλη την επιθετική λειτουργία της ομάδας να δουλεύει ρολόι , έφτασαν άνετα στην νίκη με 64 – 45.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Δημήτρης Μπουλαξής με 11 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χριστός Μπαρδούτσος με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Οι Break είχαν 17 / 42 δίποντα, 5 / 20 τρίποντα, 15 / 24 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μείωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη. Ο Kolosos είχε 16 / 46 τρίποντα, 3 / 12 τρίποντα, 4 / 10 βολές, κατέβασε 41 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 4 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 15 λάθη.

Fast Break (Μπουλαξής): Γκίκας 16, Ηλιάδης 7, Μπουλαξής 11(9ρ.),Ντέκας 3, Παπανδρέου 7, Τζιτζικαλάκης 4, Τζώρτζης 13, Ωραιόπουλος 3(8ρ.).

Kolosos Dunk N Donuts(Ζαμπούρας): Αργυρίου 6, Ζαμπούρας 3, Καραμπεσύνης 6, Λούπασης 8 , Μπαρδουτσος 15(7ρ.), Ρούσσης, Τσαμπαρλής 2(8ρ.), Χαροκόπος, Χουλιαράς 5.

Τι μας άρεσε: Πειστική και γεμάτη εμφάνιση σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού από τους νικητές.