17/04/2024
Friends 17 6 11 13 - 47 -
Proboraptors 18 15 10 15 - 58 -

Ήταν φαβορί το έκαναν πράξη!

Το βράδυ της Τετάρτης 17 Απριλίου στον πρώτο χρονικά ημιτελικό στην Development 2, οι Proboraptors παρά το μουδιασμένο ξεκίνημα και την ορμή με την οποία μπήκαν οι Friends στο παιχνίδι, έφεραν την κατάσταση στα δικά τους μέτρα και χωρίς να ξανά κοιτάξουν πίσω, επικράτησαν απόλυτα δίκαια με 47 – 38 και θα αντιμετωπίσουν τον Ανακασιακό στον μεγάλο τελικό του Σαββάτου.

Το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ήταν εξαιρετικό από ρυθμό και κομμένο στα δύο για τις δύο ομάδες. Οι Friends με άμυνα που τσάκιζε κόκκαλα κι έναν ονειρικό Θεοχάρη να την οδηγεί με 8 πόντους, κατάφεραν να ξεφύγουν με double score στα μισά της πρώτης περιόδου. Οι Proboraptors που έμειναν στο παιχνίδι με τα σουτ από μέση απόσταση του Μουσούντα, βρήκαν ένα τρίποντο με τον Λαμπρινό και στην συνέχεια με τον Ζερβόπουλο να παίρνει την μπαγκέτα με 7 συνεχόμενους πόντους, κατάφεραν να προσπεράσουν με 17 – 18.

Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε ονοματεπώνυμο, και αυτό ήταν του Νίκου Σαχά.Ο πολύπειρος forward των Δεινοσαύρων, ήταν ασταμάτητος στην επίθεση με 10 προσωπικούς πόντους, με τους φιλοξενούμενους να χτίζουν διψήφια διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο αντίπαλο στρατόπεδο το σύνολο του Ποντίκη εκτός από την αμυντική δυσλειτουργία αντιμετώπισε πρόβλημα και στην επίθεση καθώς σκόραρε μόλις 6 πόντους με Θεοχάρη, Χρυσοσπάθη και Μπίτζιο, για το 23 – 33 του πρώτου ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο αναμέτρησης ήταν ισορροπημένο μεταξύ των δύο ομάδων, με τις άμυνες να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο και τους τυπικά φιλοξενούμενους να κρατούν διαφορά ασφαλείας. Οι Friends μπήκαν και έπαιξαν πιεστικά στην μπάλα καταφέρνοντας να μειώσουν με το δίδυμο Θεοχάρη με 5 και Χρυσοσπάθη με 4 πόντους αντίστοιχα να δίνουν τις λύσεις, αλλά οι Δεινόσαυροι με τον Αβούρη να μπαίνει στην εξίσωση με 4 πόντους και τον Μουσούντα να προσφέρει ισάριθμους, διαμόρφωσαν το 34 – 43.

Στο ίδιο έργο θεατές ήμασταν και στην τελευταία περίοδο του παιχνιδιού, με τους τυπικά γηπεδούχους να παλεύουν ανεπιτυχώς να πλησιάσουν με τρίποντα του Θεοχάρη και τους φιλοξενούμενους με τον Σαχά να συνεχίζει το βιολί του με 8 πόντους, να φτάνουν σχετικά άνετα στην νίκη – πρόκριση με 47 – 58.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Νίκος Σαχάς με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Όθωνας Θεοχάρης με 22 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Friends(Ποντίκης): Θεοχάρης 22(10ρ.), Κούκιος 2, Λιάπης 4, Μπίτζιος 5, Παπαευθυμίου, Σακελλαρίδης 8(8ρ.), Τοκατλίδης, Χρυσοσπάθης 6(7ρ.)

Proboraptors(Βαλέντζης):Αβούρης 8, Αντωνόπουλος, Βασιλείου, Ζερβόπουλος 14, Κατσιμίχας, Λαμπρινός 4(8ας.),Μουσούντας 8,Σαχάς 20(11ρ.), Τραϊφόρος 4.

Τι μας άρεσε: Η ψυχραιμία με την οποία αντιμετώπισαν οι μετέπειτα νικητές το πολύ δυνατό ξεκίνημα των αντιπάλων τους.