06/05/2023
40φεύγα... 6 6 7 14 - 33 -
Green Rose BC 15 11 21 16 - 61 -

Δια περιπάτου το Green Rose!

Την πρώτη του νίκη στον τέταρτο όμιλο της Summer Development League πήρε χθες στο κλειστό του Αγίου Νικολάου το Green Rose, καθώς στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής κέρδισε τους 40φεύγα με 33-61!

Εξαιρετικό ξεκίνημα πραγματοποίησε το Green Rose στο παιχνίδι, καθώς με όπλο το γρήγορο παιχνίδι και τρίποντα των Τριτάκη - Δημητρόπουλου, προηγήθηκε με 6-15. Ο Στέφας με 4 πόντους και ο Χρήστου με 2 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και 4 πόντους του Τριτάκη και βοήθειες των Τραγουστή, Δημητρόπουλου και Ροζάκη, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 14 πόντων, 12-26. Ο Σαρακατσιανός από την περιφέρεια και ο Χρηστάκος μέσα από την ρακέτα βρήκαν στόχο για τους 40φεύγα σε εκείνο το διάστημα.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσε ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Ροζάκη, αφού με δύο τρίποντα του Βαχαβιώλου και δύο του Τριανταφυλλόπουλου, έφτασε την διαφορά στους 26, 19-45. Δεν μπόρεσαν οι Σαραντάρηδες να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 4 πόντους του Τσάβαρη και το καλάθι του Στέφα. Σκορ τρίτης περιόδου 19-45!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο και έτσι το Green Rose έφτασε εύκολα στη νίκη με 33-61, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Τριανταφυλλόπουλου, Τριτάκη, Καναβάρου και Βαχαβιώλου. Για τους 40φεύγα στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Σαρακατσιανός, Στέφαςκαι Χρήστου.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/17 βολές, 11/23 δίποντα και 2/14 τρίποντα. Πήραν 31 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 30 λάθη και είχαν 4 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 10/20 βολές, 12/33 δίποντα και 9/38 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 19 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 5 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των 40φεύγα ο Στέφας με 11 πόντους, έχοντας 4/4 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 2 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 5 λάθη. Betsson mvp του Green Rose ο Τριτάκης με 11 πόντους, έχοντας 0/3 βολές, 4/7 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

40φεύγα (Μαρίνης): Αρκούδης, Γιαννόπουλος, Κωφός 1, Μαγκαφάς, Μαρίνης, Μπούταλης, Μπριάνας, Σαρακατσιανός 10 (1), Στέφας 11 (1), Τσάβαρης 4, Χρήστου 5, Χρηστάκος 2

Green Rose (Ροζάκης): Βαχαβιώλος 9 (3), Δημητρόπουλος 5 (1), Καναβάρος 7 (1), Λώλος 4, Μουτζούρης 4, Ροζάκης 4, Τραγουστής 4, Τριανταφυλλόπουλος 13 (3), Τριτάκης 11 (1)

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες!