14/10/2024
Heldreich 10 18 14 23 - 65 -
Flood of Pistachios 19 6 24 1 - 50 -

Με φινάλε "φωτιά" ο Heldreich!

Με επιμέρους σκορ 23-1 στο τελευταίο δεκάλεπτο, o Heldreich κέρδισε την Flood of Pistachios με 65-50 και πήρε το δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα με την ολοκλήρωση της πέμπτης αγωνιστικής της Elite League by Novibet!

Με τον Καραγρηγορίου να εκτελεί δύο φορές από την περιφέρεια και τον Κανελλόπουλο να βάζει 6 πόντους μέσα από την ρακέτα, η Flood of Pistachios προηγήθηκε με 10-19 στο ξεκίνημα της συνάντησης. Ο Νικολαΐδης με 4 πόντους και οι Κούρταλης - Σιάποντης με ένα τρίποντο έκαστος τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Με τους Τάλαρο και Ζαφειρόπουλο να σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +11, 12-23, 6:00 για την ανάπαυλα. Κάπου εκεί ο Heldreich ανέβασε αισθητά την απόδοσή του και με 4 νέους πόντους του Νικολαΐδη, 4 του Ζαχαρόπουλου και τρίποντα των Σιάποντη - Ανδρεάδη, γύρισε τούμπα το ματς και πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, 28-25!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι ήλεγχαν το παιχνίδι και με 4 πόντους του Κεράτσα και βοήθειες των Ανδρεάδη - Σιάποντη, προηγούνταν με 42-38, 4:00 για τη λήξη της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, τα "Φιστίκια" σεληνιάστηκαν στο υπόλοιπο του τρίτου δεκαλέπτου και με τους Τάλαρο (8π), Τσίτουρα (6π), Τσάπα (4π) και Καραγρηγορίου (3π) να πετούν φωτιές, προσπέρασαν με 42-49!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Heldreich κυριάρχησε σε όλους τους τομείς, έτρεξε 23-1 επιμέρους σκορ και έφτασε δίκαια στη νίκη με 65-50, έπειτα από 7 πόντους του Ζαχαρόπουλου, 6 του Σιάποντη και δύο τρίποντα του Ανδρεάδη. Ο Κανελλόπουλος με 1/2 βολές σημείωσε τον μοναδικό πόντο των φιλοξενούμενων στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Novibet MVP του Heldreich ο Σιάποντης με 15 πόντους, έχοντας 3/5 δίποντα και 3/5 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος της Flood of Pistachios ο Τάλαρος με 11 πόντους, έχοντας 3/5 βολές και 4/7 δίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκανε 4 λάθη και είχε 2 τάπες.

Heldreich (Κεστεκίδης): Ανδρεάδης 12 (3), Ζαχαρόπουλος 13 (1), Κεράτσας 7, Κούρταλης 5 (1), Κρατημένος, Μάρας, Νικολαΐδης 12, Ντιμπ 1, Σιάποντης 15 (3)

Flood of Pistachios (Ασπιώτης): Αλικανιώτης, Ασπιώτης 2, Ζαφειρόπουλος 6, Κανελλόπουλος 7, Καραγρηγορίου 10 (3}, Κοντογιάννης 2, Τάλαρος 11, Τσάπας 4, Τσίτουρας 8

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές που είχε το παιχνίδι για τρία δεκάλεπτα!