04/07/2023
Black Dragons 12 18 9 20 - 59 -
Deportivo Faliro 22 22 24 29 - 97 -

Final Four χωρίς Deportivo δεν γίνεται!

Στο Final Four της Summer Master League βρίσκεται η Deportivo Faliro, καθώς κέρδισε για δεύτερη φορά τους Black Dragons με 59-97 και μπαίνει στα ημιτελικά χωρίς καμία ήττα!

Από πολύ νωρίς η Deportivo Faliro έχτισε διψήφια διαφορά 10 πόντων, καθώς με 9 πόντους του Χατζόγλου, 6 του Μαρούσου και τρίποντο του Κριεκούκη, προηγήθηκε με 12-22! Ο Σιάποντης και ο Ανδρεάδης με ένα τρίποντο έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, βρέθηκαν μέχρι και στο +16, και τελικά με 12 πόντους του Κριεκούκη, 5 του Κακαλέτρη και τριποντάκι του Κομνηνού, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 14 πόντων, 30-44. Τους Black Dragons κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Ζαχαρόπουλος (7π), Παγώνης (6π) και Σιάποντης (3π).

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσε ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Μαρινάκη, αφού με τους Κριεκούκη, Χατζόγλου και Κακαλέτρη να πετούν φωτιές με 6 πόντους έκαστος, έφτασε στο +29, 39-68. Δεν μπόρεσε το συγκρότημα του Κεστεκίδη να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 4 πόντους του Ανδρεάδη και το τρίποντο του Παγώνη. Σκορ τρίτης περιόδου 39-68!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με την Deportivo Faliro να επικρατεί με 59-97, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Χατζόγλου, Κακαλέτρη, Παπαγεωργίου και Κομνηνού. Για τους "Δράκους" στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Κούρταλης, Κεστεκίδης, Σιάποντης, Ανδρεάδης και Κουνάδης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/10 βολές, 12/43 δίποντα και 10/29 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 3/7 βολές, 29/48 δίποντα και 12/38 τρίποντα. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 32 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές και έκαναν 8 λάθη.

Πολυτιμότερος των Black Dragons ο Σιάποντης με 15 πόντους, έχοντας 3/4 δίποντα και 3/7 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 4 λάθη και είχε 1 τάπα. Betsson mvp της Deportivo Faliro ο Χατζόγλου με 25 πόντους (double-double), έχοντας 0/2 βολές, 11/17 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη.

Black Dragons (Κεστεκίδης): Ανδρεάδης 9 (2), Ζαχαρόπουλος 7 (1), Κεστεκίδης 3 (1), Σιάποντης 15 (3), Κουνάδης 4, Κούρταλης 6, Νικολαΐδης 4, Παγώνης 11 (3)

Deportivo Faliro (Μαρινάκης): Κακαλέτρης 19 (3), Κομνηνός 12 (2), Κριεκούκης 21 (4), Μαρινάκης, Μαρούσος 13 (1), Παπαγεωργίου 7 (1), Χατζόγλου 25 (1)

Τι μας άρεσε: Η διάθεση της Deportivo να τρέξει!