03/07/2024
Pharmakakia Team 3 13 13 11 - 40 -
Brickers 21 12 14 22 - 69 -

Φινάλε με νίκη για τους Brickers

Σε ένα παιχνίδι αδιάφορο βαθμολογικά οι Brickers κέρδισαν με 69 - 40 τη Pharmakakia Team. Η ομάδα του Σωκράτη Ντέκα ήταν πολύ καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και έφτασε δίκαια στην παρθενική της νίκη στη διοργάνωση.

Μετά το 3 - 5 των πρώτων λεπτών οι Brickers έτρεξαν σερί 16 - 0 και προηγήθηκαν με 18 πόντους στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι φιλοξενούμενοι έστειλαν τη διαφορά δύο φορές πάνω από τους 20 πόντους στη δεύτερη περίοδο, με τη Pharmakakia Team να μειώνει στους 17 στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πλησίασαν στους 12, όμως οι Brickers με σερί 6 - 0 στο φινάλε έστειλαν τη διαφορά στους 18.

Στην τελευταία περίοδο οι Brickers ξεκίνησαν με σερί 10 - 0, προηγήθηκαν ακόμα και με 33 πόντους και πήραν τη νίκη με το τελικό +29.

Πρώτος σκόρερ και μοναδικός "διψήφιος" για τη Pharmakakia Team ήταν ο Κωνσταντίνος Κωτσής με 11 πόντους.
Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Δημήτρης Μεταξάς με 25 πόντους, ο Betsson MVP του αγώνα Χρήστος Ντέκας είχε 15 πόντους και μάζεψε 12 ριμπάουντ, ενώ 14 πόντους πρόσθεσε ο Γιώργος Πολίτης.

Τι μας άρεσε. Οι Brickers πήραν πολλά από τους 6 παίκτες με τους οποίους παρατάχθηκαν και έφτασαν δίκαια στη νίκη.

Τι δε μας άρεσε. Η Pharmakakia Team είχε πολλά κενά διαστήματα και σε αυτό το παιχνίδι και μοιραία γνώρισε μια βαριά ήττα.

PHARMAKAKIA TEAM (Κώστας Σταμούλης): Αλιφέρης 6, Αναστασόπουλος 9, Βάτσιος, Κωτσής 11(2), Πανταζής 2, Ακριτίδης 4, Τσιρώνης 8.

BRICKERS (Σωκράτης Ντέκας): Κυτάγιας 3(1), Μεταξάς 25(1), Ντέκας 15(3), Πάσσιος 9, Πολίτης 14(2), Στεφάτος 3(1).