15/03/2024
Ένωση Αγρινίου 11 26 18 16 - 71 -
Emporio Armani 21 23 22 11 - 77 -

Φινάλε στην κορυφή για την Emporio Armani

Στην πρώτη θέση της βαθμολογίας του πρωταθλήματος τερμάτισε η Emporio Armani με τη νίκη της με 77 - 71 επί της Ένωσης Αγρινίου.
Η ομάδα του Ντίνου Τσιαμάκη πέτυχε τη 15η της νίκη και στο φινάλε έμεινε μόνη στην κορυφή, ενώ η Ένωση με ρεκόρ 11 - 5 τερμάτισε στην 3η θέση.

Η Emporio Armani μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, πήρε προβάδισμα και προηγήθηκε με 10 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η Ένωση παρότι έχασε με τραυματισμό το Μιχάλη Σταμουλάκη βρήκε λύσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο και μείωσε στους 7 στο ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο καλάθι στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, όμως η Emporio Armani ανέβασε στροφές στη συνέχεια, έφτασε μέχρι το +14 και είχε διαφορά 11 πόντων στο 30ο λεπτό.

Μέχρι τα μέσα του τελευταίου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο, όμως η Ένωση "ροκάνισε" τη διαφορά, πλησίασε στους 2, αλλά δεν κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή.

Πρώτος σκόρερ της Ένωσης ήταν ο Τάσος Βασιλείου με 23 πόντους, ενώ έκανε και double double μαζεύοντας και 11 ριμπάουντ και στο σκοράρισμα τον ακολούθησαν ο Βαγγέλης Καρακώστας με 20 πόντους και ο Γιώργος Κάτρης με 12.
Πρώτος σκόρερ των νικητών και Betsson MVP του αγώνα ήταν ο Χρήστος Σταυρόπουλος με 27 πόντους και τον ακολούθησαν ο Αντώνης Δάρλας με 21, ο Θωμάς Αγγέλης με 14 και ο Χρήστος Τασιούλης με 10.

Τι μας άρεσε. Ο Χρήστος Σταυρόπουλος ξαναβρίσκει το ρυθμό του και οδηγεί άψογα την Emporio Armani.

Τι δε μας άρεσε. Ο Βαγγέλης Καρακώστας έδωσε πολλές βοήθειες στην Ένωση, όμως στα μπαράζ θα χρειαστεί και άλλοι παίκτες να πιάσουν καλή απόδοση.

ΕΝΩΣΗ ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Μιχάλης Σταμουλάκης): Βασιλείου 23, Καρακώστας Ε. 20(3), Καρακώστας Χ. 4, Καραμπλιάνης, Κάτρης Γ. 12(1), Κάτρης Ι. 3(1), Μπλαχούρας 4, Πλιάτσικας, Σταμουλάκης 5(1).

EMPORIO ARMANI (Ντίνος Τσιαμάκης): Αγγέλης 14(1), Δάρλας Α. 21(2), Κατερινόπουλος 2, Κοκοτός, Σβίγγος 3(1), Σταυρόπουλος 27(1), Τασιούλης Χ. 10, Τασιούλης Ι.