17/10/2024
Athens Pistols 7 17 13 18 - 58 -
Elitήριοι by pinguin.gr 6 11 21 23 - 61 -

Συγκλονιστικό φινάλε με νικητές τους Elitήριους!

Βράδυ Πέμπτης στο κλειστό του Μπουρναζίου σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, όπως εξελίχθηκε τελικά, έχοντας πολλές ανατροπές, οι Elitήριοι ήταν αυτοί που πήραν το ροζ φύλλο με σκορ 58-61.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο ρυθμός ήταν πολύ χαμηλός. Οι δύο ομάδες δεν σκόραραν για συνεχόμενα 4 λεπτά. Μετά από την αστοχία και των δύο οι Elitήριοι έβαλαν δύο απανωτά τρίποντα με τους Γιάτσε και Μανώλη. Οι γηπεδούχοι το γύρισαν στα τελευταία και πέρασαν μπροστά στο σκορ με τους Καρνάβα και Σαμουήλ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός του παιχνιδιού ανέβηκε. Οι Pistols έτρεξαν από την αρχή ένα σερί 10 -0. Πρωταγωνιστές των επιθέσεων ήταν οι Γονιδάκης Φ. και Κόκκαλης. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν με τους Ποστόλλι, Χρονόπουλο και Μπέλλη. Το σκορ στην ανάπαυλα ήταν 24-17.

Μετά την ανάπαυλα οι Κιτρινόμαυροι έκανα μια μεγάλη επιστροφή στο παιχνίδι. Αρχικά οι Pistols με τους Καρνάβα, Σαμουήλ και Negrin διατήρησαν την διαφορά μέχρι τα μισά της περιόδου. Όμως ήρθε η ώρα τον φιλοξενούμενων να αντιδράσουν. Μαργωμένος, Μπέλλης και Ράννης έφτασαν την διαφορά στον 1 πόντο, μέχρι να πάρει την τελευταία επίθεση πάνω του ο Λαμπρόπουλος και να βάλει μπροστά με λει απ τους Elitήριους.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έφτασαν την διαφορά μέχρι τους 12, αφού οι Ράνης, Μανώλης και Μαργωμένος σκόραραν από κάθε σημείο του γηπέδου. Από την άλλη πλευρά οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πετύχουν μια μεγάλη ανατροπή στα τελευταία λεπτά, με τους Πατρώνη, Negrin και Κόκκαλης. Όμως αυτό δεν ήταν αρκετό με τους Κιτρινόμαυρους τελικά να κρατούν την πολυπόθητη νίκη με σκορ 58-61.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Γιάννης Ράνης με 14 πόντους και 5 ριμπάουντ. Από τους Athens Pistols ξεχώρισε ο Βασίλης Καρνάβας με 15 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Αthens Pistols (Κόκκαλης): Σαμουήλ 7, Καρνάβας 15, Πατρώνης 7, Γονιδάκης Μ 4, Negrin 12, Γονιδάκης 5, Κόκκαλης 8.

Elitήριοι (Κωνσταντινάκος): Μανώλης 10, Γιάτσε 6, Πανοσκάλτσης 4, Μαργωμένος 8, Χρονόπουλος 2, Ζωγράφος, Ποστόλλι 4, Λαμπρόπουλος 2, Παρασκευόπουλος, Κωνσταντινάκος 7, Μπέλης 4, Ράνης 14.

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός στο τελευταίο δεκάλεπτο!