10/04/2024
Ano Liosia BC 20 8 9 15 - 52 -
LazerWolves 11 7 8 16 - 42 -

Στο Final Four τα Ano Liosia!

Βράδυ Τετάρτης στο κλειστό της Ζωφριάς τα Ano Liosia υποδέχθηκαν τους LaserWolves, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 52-42 και να παίρνουν την πρόκριση για το Final Four της Development League.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικά το παιχνίδι, βρίσκοντας μεγάλα σουτ απο τον Δήμα (10π). Μαζί με τον Δήμα βγήκε μπροστά και ο Φυρός με 5 πόντους, με τα Liosia να κλείνουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 20-11. Για τους φιλοξενούμενους 5 πόντους με ένα τρίποντο σημείωσε ο Δημητρακόπουλος κρατώντας κοντά στο σκορ την ομάδα του.

Δεύτερο δεκάλεπτο με τους κίτρινους να βελτιώνουν την άμυνα τους και να ισορροπούν την κατάσταση, με τον Παναγιωτόπουλο να βρίσκει 5 γρήγορους πόντους μειώνοντας για τους LaserWolves. Οι γηπεδούχοι δεν βρήκαν πολλές λύσεις επιθετικά, παρόλα αυτά δεν έχασαν την διαφορά που είχαν χτίσει, με το σκορ στο τέλος του ημιχρόνου να βρίσκεται στο 28-18.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες μπήκαν κάπως νωθρά στο παρκέ με το μπασκετικό ξύλο να κυριαρχεί. Πολλά φάουλ και πολλές διακοπές στο παιχνίδι με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να μην μπορούν να βρουν ρυθμό. Στο νήμα ανώτεροι οι γηπεδούχοι βρήκαν σκορ από τους Παπαδιά και Βαρβαρίδη κρατώντας την διαφορά πάνω από τους δέκα.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι LaserWolves έκαναν αξιότιμη προσπάθεια να επιστρέψουν στο παιχνίδι και να διεκδικήσουν την πρόκριση με τα μεγάλα σουτ του Φιλοκώστα, όμως η δουλειά είχε γίνει για τα Liosia που δεν αγχώθηκαν και πήραν σπουδαία νίκη με 52-42, εξασφαλίζοντας την θέση τους στις 4 καλύτερες ομάδες της Development.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Δήμας με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Πολυχρονίδης με 4 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Ano Liosia BC (Ζαντιώτης): Βαρβαρίδης 8, Δήμας 19, Δεληγιώργης, Κολέγκας 4, Παπαδιάς 10, Παχούλης, Πετρόπουλος 3, Τσαπανίδης 2, Φυρός 6

LaserWolves (Αντωνακόπουλος): Αντωνακόπουλος, Δημητρακόπουλος 10, Καρατζάς 7, Μεϊκοπουλος, Μοσχάκης, Παναγιωτόπουλος 8, Παπαθωμάς 2, Πολυχρονίδης 4, Φιλοκώστας 11, Χαντζάρας

Τι μας άρεσε: Η ένταση που βγάζανε οι δύο ομάδες!