10/04/2024
N.A. 99ers 20 4 22 15 - 61 -
Μίνωες 20 21 20 10 - 71 -

Στο Final Four με στυλ οι Μίνωες!

Ένα σερί 16-0 στο δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν αρκετό για τους Μίνωες, οι οποίοι κέρδισαν και το δεύτερο ματς 61-71 και πήραν την πρόκριση για το Final 4 της Development League.

Μικρό προβάδισμα για τους Μίνωες, που είχαν επικρατήσει στο πρώτο ματς με 70-63. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση, με διάθεση να τρέξουν σε κάθε ευκαιρία και προηγήθηκαν 5-11 με καλάθι του Κωνσταντίνου. Οι 99ers απάντησαν άμεσα και με τρίποντο του Δημάδη, πέρασαν πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (17-15). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 20-20.

Οι Μινωες όμως μπήκαν αποφασισμένοι στο δεύτερο δεκάλεπτο να καθαρίσουν την πρόκριση από νωρίς. Με εξαιρετική άμυνα και σερί 16-0 έκαναν το σκορ 20-36. Οι 99era πέτυχαν μόλις τέσσερις πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 24-41.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι, με πρωταγωνιστή τον Βασιλάκη, προσπάθησαν να μπουν ξανά στο ματς, μειώνοντας σε 35-45. Όμως η εμπειρία των φιλοξενούμενων έκανε την διαφορά, με τους Μίνωες να συνεχίζουν να παίζουν γρήγορα και ομαδικά, διατηρώντας πάντα διψήφιο προβάδισμα. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 46-61.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες χαλάρωσαν, με την πρόκριση να έχει ουσιαστικά κριθεί. Οι 99ers μείωσαν μέχρι τους οκτώ πόντους (57-65), αλλά όχι παραπάνω ώστε να αγχώσουν τους φιλοξενούμενους. Έτσι οι Μίνωες πήραν την πρόκριση για το Final 4 της Development League όπου θα αντιμετωπίσουν τα Ano Liosia.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρυσοβαλάντης Συκάς με 12 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Κοκκίνης με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ.

Ν.Α. 99ers (Καζάκος): Μελέτης, Βασιλάκης 12, Παντελίδης 8, Κοκκίνης 12, Καθάριος 3, Παπαπέτρος, Δημάδης 17, Μερμίγκης 9.

Μίνωες (Παπαστάμος): Βλάχος 3, Αλεξόπουλος 4, Συκάς 12, Παπαστάμος 1, Κωνσταντίνου 6, Μπαχάς, Βογιατζής 17, Αλτσαντζής 16, Γαλίτης 3, Βήχος 9.

Τι μας άρεσε: Το ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο από τους Μίνωες.