26/02/2023
Δαλάι Κλάμα 14 17 18 17 - 66 -
Sun City Spurs 16 14 22 23 - 75 -

Διψούν για playoff οι Spurs!

Ούτε οι Δαλάι Κλάμα μπόρεσαν να σταθούν εμπόδιο στην ξέφρενη πορεία των Sun City Spurs, καθώς στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής του τέταρτου ομίλου η ομάδα του Πέλεχα κέρδισε με 66-75 και ανέβηκε προσωρινά στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Sun City Spurs, καθώς με 5 πόντους του Μελισσάρη και τρίποντο του Καραγιάννη, βρέθηκαν μέχρι και στο +5, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +2, 14-16. Ο Μπαλατσός με 6 πόντους, ο Τσίτος με 4 και ο Τσιάρας με 3 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ντέρμπι το παιχνίδι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Δαλάι Κλάμα να πηγαίνουν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 31-30, χάρη σε 6 πόντους του Φλαμπούρη και 5 του Τσελεπίδη. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Μελισσάρης και Κουκούλης με 8 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 8 πόντους του Κυριαζίδη και άλλους τόσους του Πάλλη, το συγκρότημα του Πέλεχα πήρε κεφάλι στο σκορ με 49-52. Από κοντά ακολουθούσε τον αντίπαλο και στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Μπουρελάκου, με τον Τσίτο να σκοράρει 6 πόντους, 4 είχε ο Τσελεπίδης και από 3 οι Νικηταράς - Σωτηράκης. Σκορ τρίτης περιόδου 49-52!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Sun City Spurs έδειξαν να θέλουν περισσότερο τη νίκη και με μεγάλα σουτ των Μελισσάρη, Πάλλη και Ρούμελη, έφτασαν στο μεγάλο διπλό με 66-75. Για τους Δαλάι Κλάμα στα τελευταία λεπτά πάλεψαν για την ανατροπή οι Σωτηράκης, Τσίτος και Μπαλατσός.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 14/26 βολές, 23/55 δίποντα και 2/21 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 20/28 βολές, 14/38 δίποντα και 9/32 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Δαλάι Κλάμα ο Μπαλατσός με 12 πόντους και 12 ριμπάουντ, έχοντας 4/5 βολές και 4/7 δίποντα. Betsson mvp των Sun City Spurs ο Ρούμελης με 9 πόντους, έχοντας 3/4 βολές και 3/9 δίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ και έκανε 2 λάθη.

Δαλάι Κλάμα (Μπουρελάκος): Μάγος, Μπέης 2, Νικηταράς 3 (1), Μπαλατσός 12, Σωτηράκης 12, Τσίτος 15 (1), Τσελεπίδης 9, Τσιάρας 7, Φλαμπούρης 6

Sun City Spurs (Πέλεχας): Καραγιάννης 4 (1), Κουκούλης 6, Κυπριανός, Ρούμελης 9, Κυριαζίδης 10 (1), Μελισσάρης 26 (3), Πάλλης 14 (4), Μιχαλόπουλος 4, Ντεντόπουλος 2, Φώτος, Σαπουντζής

Τι μας άρεσε: Το τρομερό θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες!