11/04/2022
Space Jam 15 2 8 19 - 44 -
Top Guns 13 8 14 15 - 50 -

Five Guns – Two points!

Μπορεί να κατέβηκαν με μόλις μία πεντάδα, όμως οι Top Guns κατάφεραν να επικρατήσουν της Space Jam με 50-44 σε παιχνίδι που έγινε στο κλειστό του Κάρβουνου για την 19η αγωνιστική της Development 2 League.

Τις προθέσεις τους από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο έδειξαν οι Top Guns, αφού με καλάθια των Παπακωνσταντίνου και Ζιόβου προηγήθηκαν με 9-2. Ύστερα από το κάκιστο ξεκίνημά τους, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αντιδράσουν και με μπροστάρη τον εκπληκτικό Παπαναστασίου διαμόρφωσαν το υπέρ τους 15-13 στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτο.

Κακό από άποψης παραγωγικότητας ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν με το… «σταγονόμετρο». Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο ήταν αυτοί που βρέθηκαν ευνοημένοι καθώς μ’ ένα επιμέρους σκορ 2-8 προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 17-21. Μεγάλος πρωταγωνιστής και πάλι ο Παπακωνσταντίνου με 4 πόντους.

Με τον Πολυζογόπουλο να συνδέεται με το καλάθι και τον Μαρούδα να μαζεύει το ένα ριμπάουντ μετά το άλλο, οι Top Guns όχι μόνο διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά το διεύρυναν κιόλας εκτοξεύοντας την διαφορά στο +10 (25-35). Οι παίχτες της Space Jam συνέχισαν να… κυμαίνονται σε ρηχά νερά με τους Χατζόπουλο και Παπαναστασίου να προσπαθούν για το καλύτερο με ατομικές κυρίως ενέργειες.

Μια τελευταία προσπάθεια να επιστρέψουν στο ματς έκαναν οι «μαύροι» στο τέταρτο δε