14/11/2022
New World Fix 24 14 29 15 - 82 -
Reload 19 23 8 21 - 71 -

Fix κόντρα στην παράδοση με εξωπραγματικό Σιάποντη!

Βράδυ Τρίτης στο Athens Sports Hall οι New World Fix (6-1) υποδέχθηκαν τους Reload (5-2) για την 8η στροφή της Elite League by Betsson. Η ομάδα του Αλέξανδρου Γαλανού, πραγματοποιώντας ασύλληπτη τρίτη περίοδο (29-8) και έχοντας τον Σιάποντη (31π. με 7/12 τρ.) σε ημιάγρια κατάσταση, επικράτησε για πρώτη φορά κόντρα στην αρμάδα του Περιβολάρη με 82-71. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Καλύτερα ξεκίνησαν το ματς οι Νεοκοσμίτες. Ο Σιάποντης (9π.) άρχισε από νωρίς να δημιουργεί προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, έχοντας ως άξιους συμπαραστάτες τους Ζωιτό (7π.) και Diallo (4π.). Στην αντίπερα όχθη, οι πληγωμένοι από τις απουσίες Reload δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να σκοράρουν, βρίσκοντας λύσεις στο σκοράρισμα χάρη στους Γουρνά (4π.), Λουφόπουλο (4π.), Σαραντόπουλο (4π.), Σωτηρόπουλο (4π.) και Ορέστη (3π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 24-19.

Εναλλαγή του σκηνικού στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου. Η ομάδα του Περιβολάρη ανέβασε αρκετά την απόδοσή της στις δύο πλευρές του γηπέδου και διένυσε μάλιστα το πιο παραγωγικό της διάστημα στο ματς. Σωτηρόπουλος (9π.), Σαραντόπουλος (7π.), Λουφόπουλος (5π.) και Λιλής (2π.) τράβηξαν κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων, ενώ από πλευράς Fix οι Παπαδόπουλος (6π.), Ζωιτός (5π.) και Σιάποντης (3π.) έκαναν τη διαφορά. Σκορ ημιχρόνου, 38-42.

Μετά την ανάπαυλα οι Fix πραγματοποίησαν ίσως το καλύτερο τρίτο δεκάλεπτο της χρονιάς κι όχι μόνο. Με τον Σιάποντη (13π.) να σκοράρει με κάθε τρόπο και τους Ζωιτό (5π.), Diallo (6π.) και Παπαδόπουλο (3π.) να παραμένουν σταθεροί, οι Fix έτρεξαν ένα τρελό επιμέρους σερί 29-8. Δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν στο ίδιο ρυθμό οι Reload που, παρά την προσπάθεια των Λουφόπουλου (4π.), Πανταζή (2π.) και Σωτηρόπουλου (2π.) έμειναν πολύ πίσω. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 67-50.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Περιβολάρη τα έδωσε όλα για την ανατροπή. Οι Reload επικράτησαν στο επιμέρους σκορ με 15-21, όμως οι Fix ήταν αρκετά σοβαροί για να απωλέσουν ένα τόσο σημαντικό προβάδισμα. Ο Σιάποντης ολοκλήρωσε την μυθική του εμφάνιση προσθέτοντας ακόμη 6 πόντους στη συλλογή του και οι Fix έφτασαν τις 7 νίκες στην μεγάλη κατηγορία.

Στο τέλος του αγώνα, οι New World Fix είχαν 21/57 δίποντα, 10/22 τρίποντα και 10/12 βολές. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 26 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 5 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Reload είχαν 25/43 δίποντα, 4/23 τρίποντα και 9/12 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 20 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 15 λάθη και 4 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε φυσικά ο Γιώργος Σιάποντης με 31 πόντους, έχοντας 3/9 δίποντα, 7/12 τρίποντα και 4/4 βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και ήταν αλάνθαστος σε 40 λεπτά συμμετοχής ! Από τους Reload ξεχώρισε ο Παναγιώτης Πανταζής με 8 πόντους, έχοντας 4/5 δίποντα και 0/1 βολή. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 1 λάθος και 1 μπλοκ σε 24 λεπτά συμμετοχής.

New World Fix (Τασιούδης) : Diallo 17, Ζωιτός 17 (1), Κιτσαντάς 2, Πανταζής 4, Παπαδόπουλος 9 (2), Σιάποντης 31 (7), Τσεκουρλούκης.

Reload (Περιβολάρης) : Γουρνάς 8, Λιλής 2, Λουφόπουλος 15 (1), Ορέστης 5 (1), Σαραντόπουλος 14 (1), Σωτηρόπουλος 19 (1).

Τι μας άρεσε : Η τρομακτική ευστοχία του Γιώργου Σιάποντη.