06/01/2024
Frigo Driver 4 18 16 12 - 50 -
Flint Tropics 15 16 12 14 - 57 -

Flintropicara δεν λες τίποτα!

Τεράστια βαθμολογικής σημασίας νίκη πήραν χθες το βράδυ στο Σπάρτακο οι Flint Tropics, καθώς στα πλαίσια της 15ης αγωνιστικής του τέταρτου ομίλου της D2-League κέρδισαν τους Frigo Driver με 50-57 και τους έπιασαν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, χωρίς όμως να καλύψουν τη διαφορά της ήττας του πρώτου γύρου!

Εξαιρετική εκκίνηση έκαναν στο παιχνίδι οι Flint Tropics, καθώς με όπλο την άμυνα και την πολυφωνία στην επίθεση, κατάφεραν να χτίσουν διψήφια διαφορά 11 πόντων, 4-15, με τον Γκατζηρούλη να πετυχαίνει 4 πόντους και τον Καραντζή να ευστοχεί από την περιφέρεια. Μόνο ο Σταύρος Μιχαλακάκος βρήκε στόχο για τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, πετυχαίνοντας και τους 4 πόντους της ομάδας του.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα, βρέθηκαν μέχρι και στο +15, 4-19, και τελικά με τους Τσέκερη, Χατζηνάκη και Σκαμαντζούρα να έχουν από 4 πόντους έκαστος, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 9 πόντων, 22-31. Τους Frigo Driver κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι 9 πόντοι του Γιώργου Μιχαλακάκου, 6 είχε ο Σταύρος Μιχαλακάκος και 4 ο Χρήστος Παπαδάκης.

Με 4 πόντους του Τσέκερη, έμμεσο τρίποντο του Σκαμαντζούρα και καλάθι του Ευθυμιόπουλου, οι Flint Tropics πήραν εκ νέου διψήφια διαφορά 14 πόντων, 26-40, στα πρώτα τέσσερα λεπτά της επανάληψης. Στη συνέχεια του δεκαλέπτου οι κίτρινοι αντέδρασαν και με 7 πόντους του Γιώργου Μιχαλακάκου και 5 του Χρήστου Παπαδάκη, πλησίασαν απειλητικά στους 5, 38-43, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Flint Tropics άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με μεγάλα σουτ των Καραντζή, Χατζηνάκη, Λιαροστάθη και Σκαμαντζούρα, έφτασαν στη σπουδαία νίκη με 50-57. Για τους Frigo Driver πάλεψαν για την ανατροπή στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι Χρήστος Παπαδάκης και Γιώργος Μιχαλακάκος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 13/25 βολές, 14/45 δίποντα και 3/19 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 3 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 3 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 4/13 βολές, 25/56 δίποντα και 1/21 τρίποντα. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Πολυτιμότερος των Frigo Driver ο Χρήστος  Παπαδάκης με  17 πόντους (double-double), έχοντας 6/14 βολές, 4/12 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα. Betsson MVP των Flint Tropics ο Σκαμαντζούρας με 13 πόντους, έχοντας 1/3 βολές, 6/8 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Frigo Driver (Παπαδάκης Χ.): Απολλωνάτος, Βασταρδής, Γκότσης, Παπαδάκης Χ. 17 (1), Μιχαλακάκος Γ. 20 (2), Μιχαλακάκος Σ. 11, Λουκατάρης 2, Παπαδάκης Ν. 2

Flint Tropics (Γκατζηρούλης): Σκαμαντζούρας 13, Γκατζηρούλης 8, Ευθυμιόπουλος 4, Καραντζής 9 (1), Χατζηνάκης 11, Λιαροστάθης 2, Τσέκερης 10

Τι μας άρεσε: Η διαχείριση του αγώνα από τους Tropics!