12/10/2020
L' Ovelha Negra 5 10 2 6 - 23 -
Flood BC 19 9 22 13 - 63 -

Flood για μεγάλα πράγματα!

Εντυπωσιακή πρεμιέρα για τον πρώτο όμιλο της D1 έκαναν οι Flood , καθώς το απόγευμα του Σαββάτου 10 Οκτωβρίου, φιλοδώρησαν με μία μεγαλοπρεπή σαραντάρα την L’Ovelha Negra επικρατώντας με το ευρύ 23 – 63.
Από το πρώτο δεκάλεπτο οι Flood έδειξαν τις διαθέσεις τους.Δέχτηκαν μόνο 5 πόντους από την L’Ovelha με Λυμέρη και Γρηγορόπουλο , ενώ πετώντας φωτιές στην επίθεση με πρωταγωνιστές Τσάπα(5), Ζαφειρόπουλο(5) και Γρηγορακάκη(6) ξέφυγαν με 5-19.
Το δέυτερο δεκάλεπτο ήταν πιο ισορροπημένο μεταξύ των δύο ομάδων. Οι ασπρόμαυροι προσπαθούσαν να μπουν στο ματς σκοράροντας με Λη, Χρυσανθόπουλο και Γρηγορόπουλο, ενώ για την ομάδα του Ασπιώτη , ο Σταματόπουλος(5) τραβούσε το κουπί στην επίθεση με βοήθειες από Βλάχο και Ζαφειρόπουλο. Σκορ ημιχρόνου 15 – 28.
Το τρίτο δεκάλεπτο το μετέτρεψαν οι Flood σε παράσταση για έναν ρόλο.Η L’Ovelha πέτυχε μόνο ένα καλάθι με τον Χρυσανθόπουλο. Στην αντίπερα όχθη οι φιλοξενούμενοι με πρώτα βιολιά στην επίθεση Γρηγορακάκη(4) , Σταματόπουλο(4), Ζαφειρόπουλο(4) και Κουσάση(7), εκτόξευσαν την διαφορά στους 33(17 – 50.).
Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν είχαμε καμιά συγκλονιστική αλλαγή.Η L’Ovelha πέτυχε τρία καλάθια στην επίθεση με Χρυσανθόπουλο, Γρηγορόπουλο και Σηφακάκη, ενώ τον θρίαμβο της Flood υπέγραψαν Σταματόπουλος(6), Ζαφειρόπουλος(6) και Βλάχος διαμορφώνοντας το τελικό 23 – 63.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο
Γιάννης Ζαφειρόπουλος 18 πόντους, 18 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ για τους Τήμενος ξεχώρισε ο Θανάσης Λυμέρης με 2 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.
Συνολικά η L’ovelha είχε 10/44 δίποντα, 2/26 τρίποντα, 1/2 βολές, κατέβασε 33 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 10 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 12 λάθη.
Η Flood είχε 26/66 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 9/15 βολές, κατέβασε 66 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 9 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 14 λάθη.
L’ovelha Negra(Γρηγορόπουλος): Βάσσης, Γράψας, Γρηγορόπουλος 8 (7ρ.) , Λη 3, Λυμέρης 2(8ρ.), Σηφακάκης 2 (10ρ.), Χρυσανθόπουλός 8.
Flood(Ασπιώτης): Βλάχος 5(10ρ.),Αλικανιώτης 3(9ρ.), Γρηγορακάκης 10, Ζαφειρόπουλος 18(18ρ.), Σταματόπουλος 13(12ρ.),Κουσάσης 7(11ρ.), Τσάπας 9(3ας.).
Τι μας άρεσε: Η Flood έχει πολύ μεγάλες δυνατότητες σαν ομάδα και παίζει ωραίο μπάσκετ. Χαρακηριστικά είχε τετραπλάσιες σχεδόν ασίστ (3-11) και διπλάσια ριμπάουντ (33-6