04/10/2021
Λύκοι 10 3 14 11 - 38 -
Athens Pistols 13 24 22 19 - 78 -

Φοβερή εμφάνιση για Pistols!

Με τους Athens Pistols να κερδίζουν όλα τα επιμέρους δεκάλεπτα σε σκορ, όντας σε εξαιρετικό βράδυ επιθετικά, είχαμε την αναμέτρηση τους απέναντι στους Λύκους, οι οποίοι πλήρωσαν τις απουσίες τους και ηττήθηκαν με 38-78.

Οι Μπαλωμένος και Σταμάτης Ρήγας έβγαλαν από νωρίς το επιθετικό τους ταλέντο και οδήγησαν τους Pistols στο προβάδισμα με 10-13 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με τους Γεωργιάδη και Σάββα από την άλλη να ξεχωρίζουν. Όμορφες φάσεις στη συνέχεια από τις δύο ομάδες, με τον Κόκκαλη να αναλαμβάνει αρκετές φορές την πρωτοβουλία να τελειώσει τις φάσεις που του έφτιαχναν οι συμπαίκτες του, όντας εξαιρετικός, με το ημίχρονο να κλείνει στο 13-37.

Οι Κολλητός και Σάββας με ατομικές ενέργειες κυρίως προσπάθησαν να διασπάσουν την άμυνα των Pistols, με τους Κυριάκου, Μπαλωμένο, Ρήγα και Αντώνη Βρυώνη να συμβάλλουν για το 27-59 που έκλεισα την τρίτη περίοδο οι Pistols.

Η εικόνα του αγώνα στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν κυρίως επιθέσεις κάτω από τα 10 δευτερόλεπτα, με τις δύο ομάδες να τρέχουν και να θέλουν να… ξεμπουκώσουν ενόψει της κανονικής περιόδου, με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν με σκορ 38-78.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αχιλλέας Κυριάκου με 5 πόντους, 17 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο και ένα λάθος. Από Λύκους ξεχώρισε ο Άρης Σάββας με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 13/57 δίποντα, 1/17 τρίποντα, 9/28 βολές, 37 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 12 κλεψίματα και 8 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 25/52 δίποντα, 9/21 τρίποντα, 1/7 βολές, 61 ριμπάουντ, 20 ασίστ, ένα κλέψιμο, 3 κοψίματα και 13 λάθη.