20/10/2024
AlsoupoLions 17 22 29 13 - 81 -
Bubble Bobble 18 10 10 11 - 49 -

Φοβερή εμφάνιση και νίκη για τους AlsoupoLions

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους τυπικά γηπεδούχους να μπαίνουν πολύ δυνατά και να κάνουν ένα γρήγορο 7-0 στο ξεκίνημα. Όμως στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο φανταστικός Αντωνόπουλος που κουβάλησε όλη την ομάδα επιθετικά για το 17-18 του πρώτου δεκαλέπτου.

Με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου, οι δύο ομάδες συνέχισαν την καλή επιθετική τους συγκομιδή όμως καμία δεν μπορούσε να πάρει ξεκάθαρο προβάδισμα στο σκορ. Παρόλα αυτά, στο δεύτερο μισό του δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι έπαιξαν πολύ ωραίο μπάσκετ και με μπροστάρη τον Αντωνόπουλο, το ημίχρονο έκλεισε στο 39-28.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να παίζουν σε υψηλές στροφές και το σκορ ήταν 46-30, 7 λεπτά πριν το ημίχρονο. Οι AlsoupoLions ήταν καταιγιστικοί στο τρίτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν στην τελευταία περίοδο με το σκορ στο 68-38.

Το τέταρτο δεκάλεπτο φαίνονταν ότι θα ήταν τυπική διαδικασία και το τελικό σκορ θα ταν το μοναδικό ζητούμενο στο παιχνίδι. Οι τυπικά γηπεδούχοι πραγματοποίησαν ένα εκπληκτικό δεύτερο μέρος και πήραν μια δικαιότατη νίκη με το 81-49 να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Novibet MVP αναδείχτηκε ο Βενιζέλος με 24 πόντους και 3 ριμπάουντ ενώ πολυτιμότερος παίκτης των ηττημένων ήταν ο Κυριακόπουλος με 18 πόντους.

AlsoupoLions (Βενιζέλος): Αντωνόπουλος 36, Αρβανιτίδης 5, Βενιζέλος 24, Γκούμας 5, Μαρκέτος 6, Πάτας 1, Τσιφτσής 4.

Bubble Bobble (Σπένδος): Κυριακόπουλος 18, Κοκκινάκης 4, Λιτσαρδόπουλος, Λιτσαρδόπουλος Ν. Λυσαρίδης 6, Μπρακούλιας 6, Σπένδος 6, Τσώνος 9.

Τι μας άρεσε: Ο ωραίος ρυθμός που είχε το παιχνίδι.