30/04/2023
Ellinoroston Celtics 3 5 11 14 - 33 -
Khazad Dooms 11 10 9 19 - 49 -

Φοβερός, τρομερός και... Λυγερός!

Ξεκίνημα για Ellinoroston Celtics και Khazad Dooms στον Κολωνό το μεσημεράκι της Κυριακής, με τους δεύτερους να επικρατούν με σκορ 33-49 στην πρώτη αγωνιστική του Summer!

Άργησαν να μπουν στον ρυθμό του αγώνα οι "Πράσινοι" και πριν το καταλάβουν είδαν τον Κακομανώλη, τον Σχινά και τον Λυγερό να τρέχουν στο ανοιχτό γήπεδο και να τιμωρούν τις αργές τους επιστροφές, με τους Khazad Dooms να ενθουσιάζουν στην παρθενική τους συμμετοχή, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 3-11.

Ένα τρίποντο από τη γωνία του Τσίλη φάνηκε προς στιγμήν να ξυπνάει τους Celtics, οι οποίοι όμως στη συνέχεια και παρά τις φιλότιμες προσπάθειες που έκαναν... έσβησαν! Ο Γιούνης και ο εξαιρετικός Ντζερεμές συνέβαλαν ώστε οι Dooms να διατηρήσουν το προβάδισμα και να μπουν στο ημίχρονο μπροστά με 8-21.

Τεράστια η προσπάθεια που έκαναν οι γηπεδούχοι να... γυρίσουν στο παιχνίδι, με τους Αλεξίου και Φυλαχτό να εκτελούν από μακρινη απόσταση για το 16-27 στα μέσα περίπου της περιόδου. Έχασαν τη συγκέντρωσή τους οι φιλοξενουμενοι, καθώς έβλεπαν τη μπάλα να μη μπαίνει στο... πλεκτό, με την τρίτη περίοδο όμως να τους βρίσκει ακόμα μπροστά, με σκορ 19-30.

Φοβερός Λυγερός, πραγματικά ασταμάτητος και η ενέργειά του ήταν ο κυριότερος λόγος που οι Kazha Dooms έφτασαν στην τελική επικράτηση με τελικό σκορ 33-49, ξεκινώντας με το δεξί το Summer!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Φραγκίσκος Λυγερός με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και ένα λάθος. Από Celtics ξεχώρισε ο Γιάννης Αλεξίου με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 λάθη.

Οι γηπεδούχοι είχαν 2/34 δίποντα, 6/27 βολές, 11/21 βολές, 49 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 17 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 55 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 13 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 12 λάθη.

Ellinoroston Celtics (Τσίλης): Αλεξίου 12, Γιαννάκος, Γουρνέλος 2, Δαυίδ 3, Μαλτέζος 2, Νάστος, Παπαϊάκος 1, Τσίλης 4, Φυλακτός 3, Χατζηγιάννης 6.

Khazad Dooms (Κακομανώλης): Γιούνης 5, Κακομανώλης 4, Λυγερός 15, Ντζερεμές 7, Παπακωνσταντίνου 6, Ράπτης 2, Σακελλαρίδης 6, Σχινάς Γ. 4, Σχινάς Ν.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα στην αναμέτρηση!