Stone City Thunder 6 18 16 8 - 48 -
AlsoupoLions 22 13 23 13 - 71 -

Αν έχεις Φοίβο, διάβαινε!

Βασιζόμενοι στο δυναμικό τους ξεκίνημα και έχοντας για ακόμη μια φορά τον Αντωνόπουλο σε δαιμονιώδη φόρμα, οι Alsoupolions πήραν το πρώτο ροζ φύλλο της σεζόν απέναντι στους νεοσύστατους Stone City Thunder.

Άποντοι παρέμειναν για τα πρώτα τρία λεπτά της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι μωβ, τρέχοντας ένα 7-0 σερί. Ο Γκολές έσπασε το ρόδι για τους Thunder, ο Τακτικός τον ακολούθησε, αλλά οι 18 πόντοι του Αντωνόπουλου στη πρώτη περίοδο ήταν παραπάνω από αρκετοί για να βάλουν σε προνομιακή θέση τους Alsoupolions, 6-22.

Οι Πετρουπολιώτες έσφιξαν τα λουριά στην άμυνα, έτρεξαν περισσότερο στο ανοιχτό γήπεδο και σκόραραν με τέσσερις διαφορετικούς παίκτες στο πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου. Στην αντίπερα όχθη, οι Αλσουπολιώτες τα βρήκαν σκούρα επιθετικά, βασίστηκαν στον Βενιζέλο και στο Γκούμα, είδαν τους γηπεδούχους να πλησιάζουν σε μονοψήφια απόσταση, λίγο πριν το κλείσιμο του ημιχρόνου, αλλά ο Αντωνόπουλος επανέφερε το συν 11, 24-35.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, ο Γκολές, έχοντας στο πλευρό του τον Τακτικό, συνέχισε να είναι καθοριστικός, δίνοντας ρυθμό και πετυχαίνοντας μαζεμένους πόντους για τους Thunder. Ο Αντωνόπουλος συνέχισε να προκαλεί προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, κυρίως από περιφέρεια, με αποτέλεσμα οι μωβ να οδηγηθούν σε ασφαλή μονοπάτια, παρά τη προσπάθεια των Πετρουπολιωτών. Σκορ τρίτης περιόδου, 40-58.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο στο Περιστέρι, με τους Τακτικό, Γκολέ και τους Βενιζέλο, Πάτα να τραβούν επιθετικά το κουπί για τους γηπεδούχους και τους φιλοξενούμενους αντίστοιχα. Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε σημαντικά, αφού οι μωβ έκαναν καλή διαχείριση ως το τέλος, με αποτέλεσμα να φύγουν εν τέλει από το Μπόθο με τη πρώτη νίκη της σεζόν!

Novibet MVP για τους Lions αναδείχτηκε ο Φοίβος με 48 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασιστ και 3 κλεψίματα, ενώ από τους Thunder ξεχώρισε ο Παντελής Γκολές με 11 πόντους, 21 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Stone City Thunder (Γκολές): Αντωνίου, Γιαννικόπουλος, Γκολές 11, Κιτσανός 2, Κωνσταντινόπουλος 6, Μίχος, Τακτικός 19, Τσουμπάνας, Φιλιππούσης 6, Χαλκίδης 4.

Alsoupolions (Τσικριτέας): Αγαπητός, Αντωνόπουλος 48, Βενιζέλος 7, Γκούμας 4, Κυριακόπουλος 2, Μαγκώνης 1, Μαστροκωστόπουλος 2, Πανταζής, Πάτας 3, Τσιφτσής 4.

Τι μας άρεσε: Οι 48 πόντοι του Αντωνόπουλου!