20/06/2024
Heldreich 24 17 18 20 - 79 -
War Gamers 17 24 17 11 - 69 -

Με φόρα στα playoff ο Heldreich!

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στον τέταρτο όμιλο της Summer Master League o Heldreich, καθώς για την ένατη και τελευταία αγωνιστική κέρδισε τους War Gamers με 79-69 και πλέον αμφότερες οι δύο πλευρές περιμένουν να μάθουν τους αντιπάλους τους στα playoff!

Καλύτερος εμφανίστηκε ο Heldreich στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 11 πόντους του Λυγγερίδη, 7 του Σιάποντη και 4 του Νικολαΐδη, βρέθηκε μέχρι και στο +9, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +7, 24-17. Ο Λουφόπουλος με 6 πόντους και ο Αντιπάτης με δύο τρίποντα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Αντάλλαξαν ρόλους στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες, με τους War Gamers να είναι ανώτεροι και με 10 πόντους του Καραγιάννη και βοήθειες των Διαμαντή, Ρίπη, Αντιπάτη και Θεοδωρόπουλου, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 41-41! Ο Μπακούρος με 5 πόντους, ο Νικολαΐδης με 4 και ο Σιάποντης με ένα τριποντάκι τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων σε εκείνο το διάστημα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ και με 6 πόντους του Λυγγερίδη, δύο τρίποντα του Σιάποντη και ένα του Μπακούρου, ο Heldreich προηγούταν με 59-58. Σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο συνέχιζε η παρέα του Σκλαβενίτη, με τον Καραγιάννη να πετυχαίνει ακόμη 5 πόντους, 4 είχε ο Αντιπάτης και από ένα τριποντάκι οι Θεοδωρόπουλος και Διαμαντής. Σκορ τρίτης περιόδου 59-58!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Μπακούρου έβγαλε κρίσιμες άμυνες και με μεγάλα σουτ των Σιάποντη και Νικολαΐδη, έφτασε δίκαια στη νίκη με 79-69. Για τους Πειραιώτες στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισε ο Λουφόπουλος με τους 7 πόντους που πέτυχε.

Betsson MVP του Heldreich ο Σιάποντης με 24 πόντους, έχοντας 2/3 βολές, 2/4 δίποντα και 6/10 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 6 φορές και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των War Gamers ο Αντιπάτης με 15 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 3/6 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, είχε 2 μπλοκ και ήταν αλάνθαστος με τη σειρά του.

Heldreich (Μπακούρος): Μπακούρος 9 (2), Σιάποντης 24 (6), Μουδήλος 7, Νικολαΐδης 14, Λυγγερίδης 18 (1), Φορτούνας 3, Μάρας 4

War Gamers (Σκλαβενίτης): Λουφόπουλος 15, Θεοδωρόπουλος 8 (2), Διαμαντής 7 (2), Καραγιάννης 18, Ρίπης 6, Αντιπάτης 15 (2)

Τι μας άρεσε: Το όμορφο θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες, αλλά και το 6/10 τρίποντα του Σιάποντη!