20/03/2024
Gul’dan Warlocks 8 16 12 4 - 40 -
Ραμολιμέντα 13 15 25 18 - 71 -

Μπαίνουν με φόρα στα playoff τα Ραμολιμέντα!

Με μία ευρεία νίκη έκλεισαν τη κανονική διάρκεια της Development 2 League τα Ραμολιμέντα που το βράδυ της Τετάρτης 20 Μαρτίου ξεπέρασαν εύκολα το εμπόδιο των Gul’dan Warlocks με 40-71. Πλέον τα Ραμολιμέντα «σηκώνουν μανίκια» για τα ματς των Playoffs που ακολουθούν, καθώς η 3η θέση που κατέλαβαν στη βαθμολογία (19-7) τα φέρνει αντιμέτωπα με τον Mikrokosmo στη φάση των «32». Από την άλλη, οι Gul’dan Warlocks αφήνουν πίσω τους μία χρονιά με τα πάνω και τα κάτω της, τερματίζοντας στην 11η θέση του 2ου ομίλου (8-18).

Στα του παιχνιδιού, ο Εμμανουηλίδης έκανε καλό ξεκίνημα για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι προηγήθηκαν με 2-6. Οι γηπεδούχοι από τη μεριά τους είχαν ορεξάτο τον Κεχαγιά και ήταν αυτός που σκόραρε όλους τους πόντους της ομάδας του στο πρώτο δεκάλεπτο, φέρνοντας το σκορ στο ισόπαλο 8-8. Ο Δανίλης άνοιξε «λογαριασμό» πίσω από τα 6,75 για το 8-11, ενώ ο Μπονώρης διαμόρφωσε το 8-13.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε με τον Ελευθερίου να παίρνει πάνω του προσπάθειες και να βάζει δύσκολα στην άμυνα των Ραμολιμέντων, με τους Gul’dan Warlocks να πλησιάζουν στο 14-16. Ο Παρλαβάντζας ξεκόλλησε την επιθετική λειτουργία της ομάδας του, ενώ ο Μπονώρης ανέβασε το σκορ στο 14-20. Οι γηπεδούχοι, όμως, έγιναν ξανά απειλητικοί και με τις εύστοχες προσπάθειες των Κιούση-Πέτροβιτς πλησίασαν στο πόντο (24-25), αλλά και πάλι δεν μπόρεσαν να κάνουν το προσπέρασμα. Ο Τσαφαντάκης «χτύπησε» πριν το τέλος του ημιχρόνου και με τρίποντο έγραψε το 24-28.

Στις αρχές της τρίτης περιόδου είδαμε τον Δανίλη να κάνει ακόμα πιο αισθητή τη παρουσία του. O παίκτης των φιλοξενούμενων ήταν τρομερός πίσω από τη γραμμή του τριπόντου και με τρία δικά του σουτ από μακριά, αλλά και τα καλάθια των Ποσταλή-Αλεξίου, τα Ραμολιμέντα πήγαν στο 26-41. Ο Τσαφαντάκης επίσης ήταν εύστοχος από το τρίποντο και έτσι οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν σε μεγάλη απόσταση, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 36-53.

Στη τέταρτη περίοδο και με τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα, οι Gul’dan Warlocks έβλεπαν τις δυνάμεις τους να τους αφήνουν και έτσι ο ρυθμός τους έπεσε αισθητά. Τα Ραμολιμέντα είχαν πλέον τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και τίποτα δεν μπορούσε να τους στερήσει τη νίκη. Αυτή ήρθε τελικά μετά το πέρας των τελευταίων δέκα λεπτών, με το τελικό σκορ να γράφει 40-71.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Τσαφαντάκης με 15 πόντους, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 ριμπάουντ. Από τους Gul’dan Warlocks ξεχώρισε ο Στέφανος Κεχαγιάς με 17 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Gul’dan Warlocks (Μαμουτζής): Ελευθερίου 10(14ρ.), Θειακούλης, Κεχαγιάς 17(9ρ.), Κιούσης 11(6ρ.), Μαμουτζής, Πέτροβιτς 2(3ρ.)

Ραμολιμέντα (Παρλαβάντζας): Αλεξίου 8(11ρ.), Γουριώτης 9(6ρ.), Δανίλης 12(7ρ.), Εμμανουηλίδης 8(8ρ.), Μπονώρης 6(10ρ.), Παρλαβάντζας 6(6ρ.), Ποσταλής 7(2ρ.), Τσαφαντάκης 15(4ρ.)

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο των Ραμολιμέντων!