15/09/2024
Βελούδινα Σφυριά 23 30 13 19 - 85 -
Bonobo BC 20 13 10 20 - 63 -

Με φόρα από το καλοκαιρινό θα Σφυριά!

Εντυπωσιακή πρεμιέρα για τα Βελούδινα Σφυριά στο Basketaki Cup, καθώς ήταν ανωτέρα απέναντι στους Bonobo, τους οποίους και κέρδισαν με 85-63 στο κλειστό του Κάρβουνου!

Με τον Κατσιούλη να είναι καυτός στην έναρξη του αγώνα, πετυχαίνοντας 11 πόντους και τους Ιερωνυμάκη - Μακρυγιάννη να συνδράμουν 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα, τα Βελούδινα Σφυριά έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 10 πόντων, 13-3, και μέχρι 2:00 για τη λήξη της πρώτης περιόδου προηγούταν με 23-15. Αντέδρασαν στο φινάλε του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι και με δύο τρίποντα του Τζαβέλλα, 5 πόντους του Φουρλή και 4 του Τσαμουρά, μείωσαν στους 3, 23-20!

Στη δεύτερη περίοδο ανέλαβε δράση ο Ιερωνυμάκης και με 14 δικούς του πόντους, αλλά και βοήθειες των Χαραλάμπη, Μπίσκου και Ζούπα, έστειλαν τους γηπεδούχους στα αποδυτήρια με αέρα 20 πόντων, 53-33. Δεν μπόρεσαν οι Bonobo να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα, παρά τους 5 πόντους του Τζαβέλλα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Κατσιούλη είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και με 7 πόντους του Αγαλιώτη και 4 του Ιερωνυμάκη, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +23, 66-43. Το δίδυμο Κεραμιδά - Τσαμουρά τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στο τρίτο δεκάλεπτο με 4 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 66-43!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τα Βελούδινα Σφυριά να επικρατούν με 85-63, χάρη σε εύστοχες προσπάθειες των Ζούπα, Ιερωνυμάκη και Κατσιούλη. Για τους Bonobo στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Αλφαντής, Φουρλής και Κεραμιδάς.

Novibet MVP για τα Βελούδινα Σφυριά ο Αγαλιώτης με 9 πόντους, έχοντας 3/4 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Bonobo ο Αλφαντής με 14 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 3/11 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Βελούδινα Σφυριά (Κατσιούλης): Αγαλιώτης 9 (1), Ζούπας 14 (1), Μακρυγιάννης 3 (1), Κατσιούλης 20 (4), Ιερωνυμάκης 28 (1), Μπίσκος 7 (1) , Μωραϊτάκης, Χαραλάμπης 5 (1)

Bonobo (Αλφαντής): Τζαβέλλας 13 (3), Φουρλής 11 (1), Αλφαντής 14 (2), Βουτσάς 4, Τσαμουράς 10, Ζωγραφάκης 2, Κεραμιδάς 9 (1)

Τι μας άρεσε: Οι 28 ασίστ που μοίρασαν τα Βελούδινα Σφυριά!