18/10/2024
Run N Gun B.C 20 17 17 16 - 70 -
Sloters 18 17 26 22 - 83 -

Με φόρα στο νέο πρωτάθλημα οι Sloters!

Ιδανική πρεμιέρα έκαναν οι Sloters οι οποίοι τα κατάφεραν καλά στην απαιτητική αποστολή κόντρα στους Run N Gun και επικράτησαν με 70-83. Οι φιλοξενούμενοι με όπλο τους την άμυνα, αλλά και το πάθος καθάρισαν τη νίκη στο τελευταίο δεκάλεπτο και έτσι πήραν το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στη φετινή Evolution League. Οι γηπεδούχοι από τη πλευρά τους ταλαιπωρήθηκαν από αρκετές απουσίες, ενώ πλήρωσαν τα πολλά λάθη τους με αποτέλεσμα να μπουν με ήττα στο νέο πρωτάθλημα.

Οι Sloters ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και βρέθηκαν να προηγούνται με 2-9. Οι γηπεδούχοι μείωσαν με ένα δικό τους ξέσπασμα με τους Αναστάσιο και Φραγκίσκο Πρισιμιτζή να κάνουν τη δουλειά για το 7-9. Ο Παλημέρης με τη βοήθεια του Παναγιωτόπουλου έφερε τη διαφορά στο +8(8-16), όμως και πάλι υπήρξε αντίδραση από τους Run N Gun, οι οποίοι βρήκαν σκορ από Αναστάσιο Πρισιμιτζή, Παπαδόπουλο και Μάτζιαρη. Έτσι οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο όντας μπροστά με 20-18.

Καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει στη δεύτερη περίοδο, με τον Αναστάσιο Πρισιμιτζή να κρατάει μπροστά την ομάδα του με 26-25. Σε εκείνο το σημείο είδαμε αρκετές φορές ισόπαλο σκορ και γενικά αμφότερες οι ομάδες είχαν απάντηση στα καλάθια του αντιπάλου. Ο Λαζαρέτος άρχισε κι αυτός να κάνει αισθητή τη παρουσία του και οι Run N Gun έφυγαν για το ημίχρονο έχοντας στα χέρια τους προβάδισμα ενός καλαθιού (37-35).

Το σκηνικό δεν άλλαξε στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, με τις εναλλαγές στο προβάδισμα να είναι αρκετές. Οι Sloters άρχισαν σιγά-σιγά να ανεβάζουν ταχύτητα, ενώ έκαναν ακόμα πιο πιεστική την άμυνά τους, γεγονός που δεν μπόρεσαν να διαχειριστούν καλά οι γηπεδούχοι. Τα λάθη ήταν αρκετά από τη πλευρά των Run N Gun και οι Μαρούγκας, Ορφανίδης και Παναγιωτόπουλος βρήκαν ευκαιρία να δώσουν ψυχολογία στους Sloters, αλλά και το προβάδισμα με 49-57. Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που τελείωσαν τη τρίτη περίοδο όντας μπροστά με 54-61.

Οι Sloters εκμεταλλεύτηκαν το καλό μομέντουμ, ο Μαρούγκας έκανε τρομερά πράγματα σε άμυνα και επίθεση και κάπως έτσι το σκορ ξέφυγε στο 57-71. Λαζαρέτος και Μάτζιαρης προσπάθησαν να κρατήσουν «ζωντανή» την ομάδα τους, αλλά όπως αποδείχθηκε αυτό δεν ήταν δυνατό. Καραγιαννάκης και Κοντούλης πήραν τη «σκυτάλη» στο φινάλε για να βάλουν το «κερασάκι στη τούρτα», με τους Sloters να πανηγυρίζουν τελικά τη νίκη με 70-83.

Novibet MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αθανάσιος Μαρούγκας με 25 πόντους, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα και 1 μπλοκ. Από τους Run N Gun ξεχώρισε ο Χρήστος Λαζαρέτος με 14 πόντους, 18 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Run N Gun (Θεοχαρίδης): Κυρτάτος 11(8ρ.), Λαζαρέτος 14(18ρ.), Μάτζιαρης 8(10ρ.), Παπαδόπουλος 17(5ρ.), Πρισιμιτζής Α. 14(8ρ.), Πρισιμιτζής Φ. 6(4ρ.)

Sloters (Καραγιαννάκης): Βασιλόπουλος 4(4ρ.), Καραγιαννάκης 2, Κοντούλης 6(2ρ.), Μακρίδης, Μαρούγκας 25(5ρ.), Μουσγούνης, Ορφανίδης 9(2ρ.), Παλημέρης 10(10ρ.), Παναγιωτόπουλος 9(7ρ.), Σπύρου 18(4ρ.)

Τι μας άρεσε: Η ένταση που έβγαλαν στο δεύτερο μισό οι Sloters, αλλά και το τρομερό ματς του Μαρούγκα!