10/01/2023
Deportivo Faliro 17 18 19 21 - 75 -
ReTirees 18 16 19 27 - 80 -

Φόρεσαν τα καλά τους οι ReTirees!

Σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας νίκη πήραν χθες το βράδυ στο ΣΕΦ οι ReTirees, καθώς στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής της Elite League by Betsson κέρδισαν δύσκολα την Deportivo Faliro Mera με 75-80, σε ένα πραγματικό ντέρμπι με τα όλα του, ανεβαίνοντας έτσι στην έβδομη θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 17-18 υπέρ των ReTirees, χάρη σε 6 πόντους του Cramer και 4 του Μαθιουδάκη. Ο Γαρμπής με 5 πόντους και οι Κακαλέτρης - Τσάβαλος με 4 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο, η Deportivo Faliro Mera, αν και βρέθηκε να χάνει με 6 πόντους, κατάφερε με 5 νέους πόντους του Τσάβαλου, 5 του Κορωνιού, 3 του Ναυπλιώτη και 3 του Κακαλέτρη, να οδηγηθεί στα αποδυτήρια ούσα σε θέση οδηγού με 35-34. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Cramer και Κωστούλας με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα, ενώ από την περιφέρεια βρήκε στόχο ο Σκοπελίτης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 8 πόντους του Σκοπελίτη, 5 του Μαθιουδάκη και 4 του Cramer, το συγκρότημα του Κουσούλη ξέφυγε στους 7, 39-46. Για ακόμη, όμως, μια φορά η παρέα του Μαρινάκη αντέδρασε και με 6 πόντους του Γαρμπή, 4 του Κομνηνού, άλλους τόσους του Ναυπλιώτη και τρίποντο του Κορωνιού, πήρε εκ νέου κεφάλι στο σκορ με 54-53, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι "Συνταξιούχοι" ήταν καλύτεροι στα σημεία και με δράστες στην επίθεση τους Κωστούλα, Cramer, Μαθιουδάκη, Σκοπελίτη και Σαρρή, έφτασαν στο τεράστιο διπλό με 75-80! Για τους "Ισπανούς" στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Κακαλέτρης, Γαρμπής και Ναυπλιώτης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 15/22 βολές, 21/51 δίποντα και 6/21 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 4 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 15/24 βολές, 26/61 δίποντα και 3/15 τρίποντα. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 21 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 1 κόψιμο.

Πολυτιμότερος της Deportivo Faliro Mera ο Κομνηνός με 8 πόντους, έχοντας 4/4 βολές, 2/8 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, είχε 1 μπλοκ και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp των ReTirees ο Cramer με 20 πόντους (double-double), έχοντας 8/10 βολές, 6/13 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 7 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 2 λάθη.

Deportivo Faliro Mera (Καπατσώρης): Γαρμπής 18, Κακαλέτρης 12 (1), Κομνηνός 8, Κορωνιός 10 (2), Μαρινάκης, Παύλου, Ναυπλιώτης 12 (1), Τσάβαλος 15 (2)

ReTirees (Κουσούλης): Cramer 20, Κωστούλας 16, Μέξας 4, Μαθιουδάκης 16 (1), Σαρρής 3 (1), Σκοπελίτης 19 (1), Στόλης 2

Τι μας άρεσε: Το τρομερό θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες!