20/12/2023
Tinder Bologna 15 4 28 13 - 60 -
Leontario BC 19 14 16 21 - 71 -

Σε φόρμα το Leontario, βελτιώνεται η Tinder!

Το βράδυ της Τετάρτης στο Basketaki Arena το Leontario πήρε τη νίκη κόντρα στην μαχητική Tinder Bologna, φτάνοντας τα τρία διαδοχικά ροζ φύλλα στον πρώτο όμιλο της Evolution League.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με το Leontario να παρουσιάζεται ελαφρώς πιο αποτελεσματικό, χάρη στους Δεδούση (5π.), Γ. Λάππα (5π.), Β. Λάππα (4π.), Πλαγιαννάκο (3π.) και Κορωνάκη (2π.). Η Tinder βρήκε κι εκείνη ικανοποιητικό ρυθμό και παρέμεινε σε απόσταση αναπνοής, απαντώντας με Αραμπατζόγλου (4π.), Πέτσα (3π.), Καραμαλίγκα (2π.) και Ανδρικόπουλο (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 15-19.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το Leontario ήλεγξε απόλυτα την κατάσταση και με επιμέρους 4-14 έδειξε να τελειώνει από νωρίς το ματς, χτίζοντας διψήφια διαφορά ασφαλείας με πρωταγωνιστές τους Χατζησπύρο (6π.), Καραχάλιο (2π.), Κωνσταντιδέλη (2π.), Τσιαντή (2π.) και Β. Λάππα (2π.). Επιθετικό μπλακ στην αντίπερα όχθη για τους γηπεδούχους που βρήκαν λύσεις μονάχα από τον Καραθανάση (4π.). Σκορ ημιχρόνου, 19-33.

Μετά την ανάπαυλα η Tinder έβγαλε σπουδαία αντίδραση, εκτοξεύοντας την παραγωγικότητά της και σκοράροντας 28 πόντους, έχοντας σε εκπληκτική κατάσταση τους Πέτσα (10π.), Καραμαλίγκα (7π.) και Καραθανάση (7π.). Το Leontario αντιμετώπισε σοβαρά προβλήματα στην άμυνα, όμως διατήρησε την πολυφωνία του, αλλά και το υπέρ τους προβάδισμα έστω και με 2 πόντους διαφορά. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 47-49.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Κωνσταντιδέλη έβαλε τα πράγματα στη θέση τους και με καλάθια των Δεδούση (8π.), Καραχάλιου (6π.), Χατζησπύρου (5π.) και Τσιαντή (3π.) σφράγισε την υπόθεση νίκη. Η Tinder άδειασε από την υπερπροσπάθεια της τρίτης περιόδου και αναγκάστηκε σε ήττα, παρά την προσπάθεια των Καραμαλίγκα (6π.), Ανδρικόπουλου (5π.) και Αραμπατζόγλου (2π.).

Στο τέλος του αγώνα, η Tinder Bologna είχε 19/46 δίποντα, 7/27 τρίποντα και 1/5 βολές. Μάζεψε 33 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 13 φορές, ενώ είχε 11 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, το Leontario είχε 28/53 δίποντα, 3/15 τρίποντα και 6/13 βολές. Μάζεψε 50 ριμπάουντ, μοίρασε 21 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, ενώ είχε 16 λάθη.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Δεδούσης με 15 πόντους και double-double, έχοντας 7/11 δίποντα και 1/7 βολές. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 31 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σπύρος Πέτσας με 13 πόντους, έχοντας 3/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα και ½ βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, ενώ είχε 6 κλεψίματα και μόλις 1 λάθος σε 38 λεπτά συμμετοχής.

Tinder Bologna (Πέτσας) : Lu, Ανδρικόπουλος 9 (1), Αραμπατζόγλου 8, Καραθανάσης 15 (1), Καραμαλίγκας 15 (3), Παπαπαύλου, Πέτσας 13 (2).

Leontario (Κωνσταντιδέλης) : Δεδούσης 15, Καραχάλιος 10, Κορωνάκης 4, Κωνσταντιδέλης 2, Λάππας Β. 8, Λάππας Ι. 10, Πλαγιαννάκος 6 (1), Τσιαντής 5 (1), Χατζησπύρου 11 (1).

Τι μας άρεσε : Οι διακυμάνσεις και οι εναλλαγές στο μομέντουμ του αγώνα.