11/01/2020
Orlando Tragics 17 9 12 11 - 49 -
San Antonio Smurfs 17 13 9 17 - 56 -

Φορμαρισμένα Στρουμφάκια!!

Απόγευμα Πέμπτης στο κλειστό του ΣΕΦ, ένατη αγωνιστική της Development, με μια πολύ αμφίρροπη αναμέτρηση να διεξάγεται ανάμεσα στους Orlando Tragics και τους San Antonio Smurfs, με τα φιλοξενούμενα Στρουμφάκια να φεύγουν με το διπλό και το ροζ φύλλο αγώνα από το γήπεδο, με σκορ 49-56.

Αγαλόπουλος και Κριαλάκος σκόραραν στις αρχές του δεκαλέπτου για τους Orlando, με τον Μανδρώνη να απαντάει δις από το τρίποντο και να δίνει ρυθμό για τα Στρουμφάκια, με τον Σταύρου να ακολουθεί από την περιφέρεια απέναντι στη ζώνη των Orlando Tragics. Ένα τρίποντο του Σιμιτιάν έφερε στα ίσα τις δύο ομάδες με το 17-17 να είναι το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, με τον Μανδρώνη να είναι εκπληκτικός σε αυτό το διάστημα, έχοντας 12 πόντους για τους Smurfs!

Άστοχες μπήκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες, με τον Σταύρου να είναι θετικότατος για τους Smurfs και στις δύο πλευρές του παρκέ. Κάπου εκεί όμως οι Orlando σοβαρεύτηκαν, με τον Αλοΐζο να αναλαμβάνει δράση, τον Κριαλάκο και τον πολύ καλό Σιμιτιάν να ακολουθούν και τους Orlando να περνούν μπροστά με 24-21, με την άμυνα τους να σφίγγει. Εκεί που όλα έδειχναν πως θα πάμε στο ημίχρονο με τους γηπεδούχους μπροστά, ο Αλέξης ανέβασε απόδοση και σε συνδυασμό με ένα τρίποντο του Καλαϊτζόγλου με τη λήξη, οι Smurfs μπήκαν στα αποδυτήρια με το σκορ 26-30 υπέρ τους.

Όπως έκλεισε το ημίχρονο έτσι ξεκίνησε, με τρίποντο του Καλαϊτζόγλου! Ο Νίκας ύψωσε ανάστημα αμυντικά για τους Smurfs και ένα 0-6 σερί τους έβαλε για τα καλά μπροστά στο σκορ, μέχρι ένα ταιμ άουτ των Orlandο τους συνεφέρει, με τον Κολυβά να βάζει τέσσερις πόντους καιρό σκορ να έρχεται ξανά περίπου στα ίσα (33-36). Το κακό νεκρό διάστημα των έξι λεπτών επιθετικά για τους Smurfs έληξε λίγο πριν το τέλος, με τον Γκουρογιάννη να βοηθάει πολύ με την ενέργειά του τους φιλοξενούμενους να ανατρέψουν την κατάσταση και το δεκάλεπτο να κλείνει 38-39.

Ο Αλέξης ανέλαβε δημιουργικό ρόλο στο ποστ με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου, με τον Παπαζώη να βοηθάει στη γραμμή των ψηλών με τέσσερις πόντους. Ο Κολυβάς συνέχισε να είναι θετικότατος για τους San Antonio Smurfs με το παιχνίδι να πηγαίνει χέρι χέρι μέχρι το τέλος. Στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα, οι Orlando κόλλησαν επιθετικά, ο Μανδρώνης βρήκε το χέρι του μετά από πολύ ώρα για τους Smurfs και ένα μακρινό τρίποντο του Καλαϊτζόγλου από τα 8.5 μέτρα, σκότωσε τις ελπίδες των Orlando Tragics για ανατροπή, με τον Γκουρογιάννη να αποτελεί το κρυφό χαρτί των Smurfs και το τελικό σκορ να είναι 49-56 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Αλέξης, με 5 πόντους, 11 ριμπάουντ, μια ασίστ και ένα λάθος. Από πλευράς Orlando Tragics ξεχώρισε ο Αβραάμ Σιμιτιάν, με 10 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Συνολικά οι Orlando Tragics είχαν 14/37 δίποντα, 5/25 τρίποντα, 6/14 βολές, 39 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 7 κλεψίματα, 12 λάθη. Συνολικά οι San Antonio Smurfs είχαν 15/43 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 5/13 βολές, 44 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 13 λάθη.

Orlando Tragics (Κριαλάκος): Αλοΐζος 11 (7 ριμπ), Ζαφειρόπουλος 1 (6 ριμπ), Κριαλάκος 8 (8 ριμπ), Γκλιάτης 3, Αγαλόπουλος 5, Κολυβάς 11, Σιμιτιάν 10 (9 ριμπ).

San Antonio Smurfs (Μποχωρίδης): Νίκας, Καλαϊτζόγλου 13 (8 ριμπ), Αλέξης 5 (11 ριμπ) Γκουρογιάννης 9 (6 ριμπ), Παπαζώης 6 (6 ριμπ), Μανδρώνης 16, Σταύρου 7 (7 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Οι πολλές όμορφες φάσεις που μας χάρισαν οι δύο ομάδες!