01/04/2023
Reddicolo 14 18 20 15 - 67 -
Skroutz 20 10 7 14 - 51 -

Φορμαρισμένο Red-Dicolo!

Συγκεντρωμενο σε όλο το παιχνίδι και με θέληση να μη... μπλέξει σε κανένα σημείο του, το Red-Dicolo επιβλήθηκε του Skroutz με τελικό σκορ 67-51, έπειτα από ένα όμορφο παιχνίδι με ρυθμό και χωρίς σκοπιμότητες στο ΣΕΦ!

Ένα παιχνίδι με μικρά ροστερ τα οποία θα περίμενε κάποιος να θέλουν σετ επιθέσεις και αργό ρυθμό! Αυτό δεν έγινε όμως στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, καθώς οι Μητσοτάκης και Μερεμέτης με τρίποντα και πολύ όμορφες ενέργειες παρέσυραν συμπαίκτες και αντιπάλους, δίνοντας το προβαδισμα στο Skroutz με 14-20!

Το Red-Dicolo να ακολούθησε με τον Γεωργακόπουλο να δημιουργεί προβλήματα στην άμυνα του Skroutz και τον Θειακούλη να προσθέτει σκορ και δημιουργία. Οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου και το έκλεισαν με τρίποντο του Γεωργακόπουλου, 32-30 μπροστά!

Το Skroutz δεν... μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τα λεπτά να περνούν και τον Μητσοτάκη να σκοράρει 3 λεπτά πριν το τέλος της, με τη διαφορά όμως να έχει εκτοξευτεί στο 48-32, με τους Γεωργακόπουλο και Μπουλούκο να συνεχίζουν να... πυροβολούν και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 52-37 για τους γηπεδούχους.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο είχαμε άψογα εκτελεσμένες επιθέσεις από την παρέα του Γεωργακόπουλου, με το Red-Dicolo να κρατά μέχρι τέλους το προβάδισμα και να ολοκληρώνει την εξαιρετική του εμφάνιση με νίκη και σκορ 67-51.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Τούντας με 11 πόντους, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη. Από Skroutz ξεχώρισε ο Γρηγόρης Μητσοτάκης με 31 πόντους, 8 ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κλέψιμο και 4 λάθη.

Οι γηπεδούχοι είχαν 28/57 δίποντα, 2/13 τρίποντα, 5/8 βολές, 41 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 10 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 7 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/38 δίποντα, 11/31 τρίποντα, 4/10 βολές, 46 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 5 κλεψίματα και 15 λάθη.

Red-Dicolo (Θειακούλης): Θειακούλης 15, Αναγνώστου 10, Τούντας 11, Ζυγολάνης 4, Γεωργακόπουλος 15, Μπουλούκος 12.

Skroutz (Μητσοτάκης): Μερεμέτης 6 (17 ριμπ.), Αυγουλής, Μητσοτάκης 31, Ξένος 1, Παπαδόπουλος 9, Δούμας 4.

Τί μας άρεσε: Το πανέμορφο κλίμα στον αγώνα!