04/02/2023
Skroutz 12 12 14 17 - 55 -
The Roots 19 8 11 3 - 41 -

Φορμαρισμένο το Skroutz, συνεχίζει την βαθμολογική άνοδο !

Μεσημέρι Σαββάτου στο Athens Sports Hall το Skroutz επικράτησε των Roots με 55-41 για την 19η αγωνιστική του δεύτερου ομίλου της Development 2 League. Η ομάδα του Νίκου Λεωνάκη συνεχίζει την ανοδική της πορεία, μετρώντας πλέον 4 διαδοχικές νίκες. Οι Roots παρότι ξεκίνησαν εξαιρετικά το παιχνίδι, δεν κατάφεραν να παραμείνουν ανταγωνιστικοί μέχρι τέλους. Ας δούμε, λοιπόν, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα η ομάδα του μέγιστου Βασίλη Σοκολάκη ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστική, χάρη στην επιθετική της πολυφωνία. Καραγιώργος (4π.), Ζαμπάρας (4π.), Μπακάλης (3π.), Λαγωνικάκος (3π.), Φιλιππής (3π.) και Αργυράκης (2π.) σκόραραν με συνέπεια, βάζοντας τους φιλοξενούμενους σε θέση οδηγού. Το Skroutz, από την άλλη, κρατήθηκε σε κοντινή απόσταση, βρίσκοντας λύσεις από τους Παπαδόπουλο (5π.), Μητσοτάκη (4π.) και Μπουρλά (3π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 12-19.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι μετέπειτα νικητές βελτιώθηκαν στο αμυντικό σκέλος και ισορρόπησαν την κατάσταση με πρωταγωνιστές τους Δούμα (5π.), Μητσοτάκη (2π.), Ξένο (2π.) και Παπάζογλου (2π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Roots είχαν κάποια κενά διαστήματα, όμως με τα καλάθια των Φιλιππή (4π.), Λαγωνικάκου (2π.) και Ζαμπάρα (2π.) διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα στο δρόμο για τα αποδυτήρια. Σκορ ημιχρόνου, 24-27.

Μετά την ανάπαυλα το ματς ήταν μοιρασμένο. Ελαφρώς πιο αποτελεσματικό ήταν το Skroutz που βασίστηκε επιθετικά στους Μπουρλά (6π.), Παπαδόπουλο (4π.), Δούμα (2π.) και Λεωνάκη (2π.). Από την άλλη πλευρά, οι Roots σκόραραν με τους Φιλιππή (5π.), Ζαμπάρα (4π.) και Λαγωνικάκο (2π.) και η τελευταία περίοδος ξεκίνησε από το μηδέν. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 38-38.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το Skroutz κυριάρχησε. Με επιμέρους 17-3 και οδηγώντας σε ολικό μπλακ άουτ τους Roots, οι γηπεδούχοι απλοποίησαν την υπόθεση νίκη πριν φτάσουμε σε ειδικές καταστάσεις. Η τριπλέτα Μητσοτάκης (4π.) – Λεωνάκης (4π.) – Παπαδόπουλος (4π.) έκανε ξανά τη διαφορά και οδήγησε την ομάδα στην 10η φετινή νίκη.

Στο τέλος του αγώνα, το Skroutz είχε 14/40 δίποντα, 6/33 τρίποντα και 9/16 βολές. Μάζεψε 65 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 15 φορές, ενώ είχε 24 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Roots είχαν 9/45 δίποντα, 4/30 τρίποντα και 11/27 βολές. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψε 9 φορές, ενώ είχαν 18 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Λεωνάκης με 6 πόντους, έχοντας 2/7 δίποντα και 2/4 βολές. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 3 λάθη σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ηλίας Αργυράκης με 2 πόντους, έχοντας 1/3 δίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 27 λεπτά συμμετοχής.

Skroutz (Λεωνάκης): Δούμας 9, Λεωνάκης 6, Μητσοτάκης 10, Μπουρλάς 12 (4), Ξένος 2, Παπαδόπουλος 14 (2), Παπάζογλου 2, Πουλής, Ρέντζος.

The Roots (Σοκολάκης): Αργυράκης 2, Γούλας, Ζαμπάρας 10 (1), Καραγιώργος 4, Λαγωνικάκος 9 (1), Μπακάλης 3 (1), Πετσίνης, Σοκολάκης, Φιλιππής 13 (1).

Τι μας άρεσε: Το κλίμα του αγώνα.