30/03/2023
Puebla BC 8 22 14 5 - 49 -
Seattle SuperΨΩΝΙΑ 10 10 22 14 - 56 -

Φόρτσαραν και πήραν το παιχνίδι οι Seattle Superψωνια!

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καθόλου καλά και για τις δύο ομάδες καθώς τα αρκετά άστοχα σουτ αλλά και οι βιαστικές επιθέσεις και από τις δύο πλευρές οδήγησαν το σκορ σε πολύ χαμηλά επίπεδα. Οι Seattle Superψωνια όμως ήταν αυτοί που κατάφεραν να βάλουν τα τους περισσότερους πόντους και πήραν την ελάχιστη διαφορά.

Οι Puebla όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο ανεβάσανε στροφές και μπόρεσαν να περάσουν και μπροστά στο σκορ με 10 πόντους διαφορά χάρης στις προσπάθειες και τα καλάθια Καριοφύλλη και του Χασεκίδη. Από την άλλη οι Seattle έμειναν στα ίδια επίπεδα και οι ελάχιστοι πόντοι ήρθαν από τα χέρια του Τοπαλίδη.

Το παιχνίδι όμως θα ξανά αλλάξει και θα γίνει ροντέο καθώς οι Seattle θα είναι αυτοί οι οποίοι θα ανεβάσουν στροφές και θα φέρουν το παιχνίδι τούμπα με τον Ακριτόπουλο να βοηθάει σημαντικά στην επίθεση. Οι Puebla δεν θα συνεχίσουν την καλή τους πορεία αλλά θα καταφέρουν να κρατήσουν έστω και μια μικρή διαφορά με το μέρος τους.

Οι Puebla όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο θα πάθουν black out και θα χάσουν την επαφή τους με το καλάθι και θα δώσουν την ευκαιρία στους Seattle να βάλουν τα εύκολα καλάθια και εν τέλη να πάρουν και την νίκη με το τελικό σκορ να είναι 49-56.

MVP του αγώνα είναι ο Χρήστος Ακριτόπουλος ο οποίος έκανε double double με 17 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Ενώ για τους Puebla άξιος αναφοράς είναι ο Νεκτάριος Καριοφύλλης ο οποίος έκανε και αυτός double double με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Puebla BC: Πάχτας , Αλεξανδρίδης , Χασεκίδης 12 (1) , Καζαφέρης 11 (1) , Καριοφύλλης 20 (4) , Λαπαρίδης 6 , Τσιάκαλης

Seattle Superψωνια: Ακριτόπουλος 17 (5) , Ιωαννίδης 1 , Φανουλάς 3 (1) , Νταμπούδης 5 , Καρανικόλας 7 , Τοπαλίδης 23 (2)