15/05/2023
The Roots 13 12 9 10 - 44 -
Iron Maidan 14 16 9 15 - 54 -

«Φόρτσαραν» στο τέλος και κέρδισαν οι Iron Maidan!

Δευτέρα βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development Summer League, οι Iron Maidan αν και δυσκολεύτηκαν για τριαπέντε λεπτά κόντρα στους αξιόμαχους The Roots, κατάφεραν εν τελεί να κάμψουν την αντίσταση τους και να φτάσουν σε μια δίκαιη νίκη με σκορ 44-54!

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν φουριόζοι την αναμέτρηση, καθώς με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα αλλά και τους Ζαμπάρα(4π) και Γούλα(3π) να ηγούνται των προσπαθειών τους προηγήθηκαν στο σκορ με 11-3! Ωστόσο, η αντίδραση των Maidan ήταν άμεση και με επιμέρους 2-11 έκλεισαν το δεκάλεπτο με το υπέρ τους 13–14. Πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων στο διάστημα αυτό ήταν ο Αγαμέμνων Μαλτέζος με 4 πόντους.

Στο δεύτερο κομμάτι οι Iron συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν μία απόσταση ασφαλείας έναντι των αντιπάλων τους, με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος του ημιχρόνου να δείχνει το 25–30. Ο Παληγιάννης σε αυτό το διάστημα αποτέλεσε το απόλυτο αφεντικό κάτω από τα δύο καλάθια, καθώς τελείωσε την περίοδο με 11 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο στο ενεργητικό του. Στην αντίπερα όχθη, ο Λουλουργάς ήταν ο καλύτερος παίκτης των Roots, πετυχαίνοντας 5 πόντους.

Το τρίτο δεκάλεπτο  του παιχνιδιού ήταν το πλέον ισορροπημένο, καθώς τελείωσε με τα επιμέρους 9-9. Ο Παληγιάννης συνέχισε να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο στα δρώμενα της αναμέτρησης με τέσσερις πόντους, ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε ο Κατσουράνης από την πλευρά των γηπεδούχων.

Η τελευταία στροφή είχε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του Σωτήρη Μπαϊλα καθώς ο έμπειρος γκαρντ με 5 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, βοήθησε την ομάδα του να πετύχει την δεύτερη νίκη στο Basketaki Summer League με σκορ 44–54.

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Betsson MVP Σωτήρης Μπαϊλας με 13 πόντους, 11 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα! Στην αντίπερα όχθη, ο Σωτήρης Ζαμπάρας είχε 6 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο!

Οι Iron Maidan είχαν 17/43 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 8/24 βολές, 46 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 15 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 19 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 15/36 δίποντα, 3/21 τρίποντα, 5/12 βολές, 29 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 13 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 17 λάθη.

The Roots(Σοκολάκης): Ανδραβίζος 11, Αργυράκης 1, Βασταρδής, Γούλας 3, Ζαμπάρας 6, Κατσουράνης 7, Λουλουργάς 7, Μπακάλης, Παντελάτos, Σοκολάκης 3, Φιλιππής 6.

Iron Maidan(Μακρής): Βελιώτης 4, Γεράκος, Αριστομένης Μακρής 1, Δημήτρης Μακρής 3, Αγαμέμνων Μαλτέζος 6, Θοδωρής Μαλτέζος 6, Μπαϊλας 13, Παληγιάννης 21.

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση του Μπαϊλα!