02/03/2024
Φιορετσίνα 12 14 11 8 - 45 -
N.A. 99ers 15 11 12 13 - 51 -

"Φόρτσαραν" στο τέταρτο δεκάλεπτο οι 99ers!

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, με τους φιλοξενούμενους να είναι καλύτεροι στα σημεία και να προηγούνται με 12-15 χάρη στα καλάθια των Κοκκίνη και Μερμίγκη. Για τους γηπεδούχους οι Παπαγιάννης και Χαρικιόπουλος ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Οι γηπεδούχοι προσαρμόστηκαν στις απαιτήσεις του παιχνιδιού στο δεύτερο δεκάλεπτο και με πρωταγωνιστές τους Καραλά και Μακρίδη, πήραν κεφάλι στο σκορ. Οι 99ers έδωσαν τις δικές τους απαντήσεις με τους Καθάριο και Μελέτη, ισοφάρισαν σε 26-26 στο φινάλε του ημιχρόνου και έκαναν την αναμέτρηση άκρως ενδιαφέρουσα.

Στην επανάληψη δεν άλλαξαν πολλά, αφού η μία ομάδα απαντούσε στα καλάθια της άλλης και το παιχνίδι ήταν συνεχώς ισόπαλο. Οι 99ers έχοντας σε καλή κατάσταση τους Δημάδη και Καθάριο απέκτησαν προβάδισμα βραχείας κεφαλής (37-38) και μπήκαν σε θέση οδηγού στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Στασινόπουλου από την άλλη μεριά, εκμεταλλεύτηκε τις καλές τοποθετήσεις του Καραλα στο ζωγραφιστό και παρέμεινε ολοζώντανη στη διεκδίκηση της νίκης.

Στην τέταρτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι απέδειξαν πως μόνο τυχαία δε βρίσκονται στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας. Με όπλο την άμυνά τους και τη ρακέτα τους, οι 99ers έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 8-13 και έφτασαν πολύ δύσκολα στη νίκη με 45-51. Οι γηπεδούχοι "κόλλησαν" στις αρχές του δεκαλέπτου στην επίθεση, έχασαν την επαφή με το σκορ και παρά τις συγκινητικές προσπάθειες των Καραλά και Παπαγιάννη γνώρισαν δίκαια την ήττα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μερμίγκης με double double και 12 πόντους (5/16 δίποντα, 2/2 βολές, 13 ριμπάουντ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Καραλας με 13 πόντους (6/11 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 1/1 βολή).

Φιορετσίνα (Στασινόπουλος): Αθανασόπουλος, Καραλας 13, Μακρίδης 14, Παπαγιάννης 7, Σιώλος 2, Χαραλαμπόπουλος 3 (1), Χαρικιόπουλος 6

NA 99ers (Καζάκος): Ασημομύτης, Δημάδης 14 (2), Καθαριος 7, Κοκκίνης 5 (1), Μελέτης 4, Μερμίγκης 12, Παπαπέτρος 9

Τι μας άρεσε: Οι εναλλαγές στο σκορ και το πάθος που έβγαλαν και οι δύο ομάδες στο παρκέ.