29/01/2023
Circle BC - - - - - - -1
Tinder Bologna - - - - - 20 -

«Φόρτσαρε» στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε τη νίκη η Circle!

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα η Circle, η οποία το μεσημέρι της Κυριακής 30 Ιανουαρίου «καθάρισε» εύκολα 78-59 την Team Niko. Η Circle πλέον απομακρύνεται σιγά σιγά από την «επικίνδυνη ζώνη», καθώς βρίσκεται στην 7η θέση με ρεκόρ 5-8. Από την άλλη, η Team Niko ήταν ανταγωνιστική μόνο για δύο δεκάλεπτα και έτσι δεν γλίτωσε την 3η συνεχόμενη ήττα της και 7η συνολικά (6-7).

Στα του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι είχαν καλύτερη απόδοση στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού και προηγήθηκαν 3-8. Οι γηπεδούχοι άρχισαν να βρίσκουν τα πατήματά τους και με τους Καρκαλέτση και Ζαφειρόπουλο πλησίασαν στο 7-8. Το σερί της Circle συνεχίστηκε, καθώς έπειτα από τρίποντο του Ζαφειρόπουλου και καλάθι του Γκανούρη το σκορ έφτασε στο 12-9. Το πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο, έκλεισε με τον Αλέξανδρο Παπαπαύλου να εκτελεί πίσω από τα 6,75 για το 12-12.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου η Team Niko κρατούσε το προβάδισμα, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν αλλά να μην μπορούν να πάρουν «κεφάλι» στο σκορ. Αυτό τελικά έγινε μετά από λίγο, δια χειρός Γκανούρη ο οποίος έβαλε μπροστά την ομάδα του για το 19-16. Η Circle έφτασε λίγο αργότερα στο 26-20, αλλά με ένα σερί 0-11 η Team Niko βρέθηκε στο +5 (26-31). Τουμπανάκης και Ζαφειρόπουλος έβγαλαν αντίδραση για την ομάδα τους και έτσι το δεύτερο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 30-31.

Ο Μουρελάτος μπήκε αποφασισμένος στο τρίτο δεκάλεπτο και με δύο προσωπικές του ενέργειες έβαλε την ομάδα του μπροστά (34-31). Οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι το προβάδισμα με τον Yi, ο οποίος έκανε το 34-35, με τις εναλλαγές στο προβάδισμα από εκείνο το σημείο και έπειτα να είναι αρκετές. Η Circle είχε πιο σταθερή απόδοση, αλλά και τον Μουρελάτο σε καλή μέρα και έτσι έφτασε στο 45-41. Έκτοτε δεν «κοίταξε» ξανά πίσω. Ο Μουρελάτος έβρισκε εύκολα τον «δρόμο» για το αντίπαλο καλάθι και με συμπαραστάτες τους Γεωργίου και Γκανούρη, έφεραν την Circle στο +9 για το 56-47.

Η διαφορά έφτασε γρήγορα σε διψήφιο στην τέταρτη περίοδο, με τον Γεωργίου να γράφει το 60-49. Η Team Niko δεν μπορούσε να ακολουθήσει σε ενέργεια και τρεξίματα τους αντιπάλους της, ενώ δυσκολευόταν αρκετά να βγάλει άμυνες. Ο Μουρελάτος συνέχιζε να είναι ορεξάτος και κάπως έτσι η Circle έφτασε στο 73-53. Οι φιλοξενούμενοι πλέον είχαν «καταθέσει τα όπλα» και τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά για να φτάσουμε στο τελικό 78-59.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Φίλιππος Μουρελάτος με 28 πόντους, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα κα 7 ριμπάουντ συνολικά στο παιχνίδι.

Η Circle είχε 23/46 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 11/18 βολές, 36 ριμπάουντ και 13 ασίστ. Παράλληλα μέτρησε 12 κλεψίματα και 11 λάθη. Από την άλλη η Team Niko είχε 19/35 δίποντα, 3/22 τρίποντα, 12/26 βολές, 36 ριμπάουντ, αλλά και 11 ασίστ, 6 κλεψίματα και 18 λάθη.

Circle (Αλεξόπουλος): Δόβας 2(3ρ.), Τουμπανάκης 3(2ρ.), Καρκαλέτσης 10(3ρ.), Παπαχρήστου 2(2ρ.), Μουρελάτος 28(7ρ.), Γκανούρης 11(3ρ.), Μπακόπουλος 8(6ρ.), Ζαφειρόπουλος 8(5ρ.), Γεωργίου 6(5ρ.)

Team Niko (Κολυβάκης): Λάσκαρης 25(4ρ.), Αλ. Παπαπαύλου 3(3ρ.), Αντ. Παπαπαύλου 2(2ρ.), Κολυβάκης 2(8ρ.), Yi 11(7ρ.), Καραμαλίγκας 8(5ρ.), Μπούρας 2(1ρ.), Μενδρινός 6(6ρ.)

Τι μας άρεσε: Η απόδοση της Circle στο δεύτερο ημίχρονο στο οποίο «καθάρισε» το ματς.